Oncorhynchus gorbuscha


Gorbusza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Oncorhynchus gorbuscha) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gorbusza[2] (Oncorhynchus gorbuscha) – gatunek anadromicznej ryby z rodziny łososiowatych (Salmonidae).

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Wschodnie i zachodnie wody przybrzeżne Oceanu Spokojnego oraz zlewisko Oceanu Arktycznego. Introdukowana w Iranie i w Morzu Białym. Podejmowano próby jej introdukcji do Europy.

Dorosły samiec w okresie rozrodu

Budowa | edytuj kod

Ubarwienie i kształt ciała zmienia się z wiekiem ryby. Zasadnicza zmiana następuje po rozpoczęciu wędrówki w górę rzeki. Osiągają długość do 76 cm długości, zwykle do 50 cm, przy przeciętnej masie ciała 2–3 kg. Żywi się skorupiakami.

Rozród | edytuj kod

Do osiągnięcia dojrzałości płciowej (drugi rok życia) przebywają w przybrzeżnych wodach morskich. Do rzek wstępują masowo. Gorbusza jest słabo przystosowana do pobytu w wodach słodkich. Ikra może się rozwijać nawet w wodzie słonawej. Dorosłe giną po tarle. Larwy zaraz po wykluciu rozpoczynają wędrówkę w stronę morza żywiąc się larwami owadów. Gorbusza krzyżuje się z ketą (Oncorhynchus keta).

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Poławiana gospodarczo na dużą skalę, hodowana w akwakulturze, poławiana przez wędkarzy. Poszukiwanym specjałem jest czerwony kawior pozyskiwany z gorbuszy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Oncorhynchus gorbuscha, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.
  2. Fritz Terofal, Claus Militz: Ryby słodkowodne. Leksykon przyrodniczy. Henryk Garbarczyk, Eligiusz Nowakowski i Jacek Wagner. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-441-7.
  3. Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.
  4. Oncorhynchus gorbuscha. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 13 września 2009]
Na podstawie artykułu: "Oncorhynchus gorbuscha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy