Ontario Hockey League


Ontario Hockey League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ontario Hockey League, OHL (fr. Ligue de Hockey de l'Ontario, LHO - pol. Liga Hokeja Ontario) – jeden z trzech głównych młodzieżowych szczebli hokejowych należący do rozgrywek Canadian Hockey League (CHL).

Liga została założona w 1980 roku. Występuje w niej 20 zespołów: 17 kanadyjskich z prowincji Ontario w Kanadzie oraz 3 amerykańskie - dwie ze stanu Michigan i jedna ze stanu Pensylwania. Zwycięska drużyna w OHL otrzymuje trofeum J. Ross Robertson Cup.

Po zakończeniu sezonu właściwego mistrz ligi rywalizuje ze zwycięzcami dwóch pozostałych szczebli CHL z lig Western Hockey League (WHL) i Québec Major Junior Hockey League (QMJHL) o trofeum Memorial Cup za triumf w całych rozgrywkach CHL (w turnieju uczestniczy także wybierany gospodarz imprezy).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Juniorskie rozgrywki hokejowe w prowincji Ontario swoje początki ma w roku 1896. Organizatorem rozgrywek został Hokejowy Związek Ontario. Od tej pory zauważalny jest podział na cztery ery w organizacji młodzieżowego hokeja. W 1933 roku podzielono ligę. Powstał dwupoziomowy system rozgrywek, który przetrwał do 1972 roku. Wtedy to z wyższej ligi powstały dwie grupy (Tier I oraz Tier II). W 1974 roku Tier I odseparowała się od organizowanych przez Hokejowy Związek Ontario rozgrywek, tworząc własne, które nazwano Ontario Major Junior Hockey League (OMJHL). W 1980 roku liga ta zmieniła nazwę na Ontario Hockey League.

Terminarz | edytuj kod

Każda z 20 drużyn ligi OHL rozgrywa 68 meczów sezonu zasadniczego w ciągu 6 miesięcy od trzeciego tygodnia września do trzeciego tygodnia marca. 90% meczów zaplanowane są pomiędzy czwartkiem, a niedzielą. Spowodowane jest to tym, iż zawodnikami drużyn są chłopcy w wieku od 15 do 20 lat z których 95% chodzi do liceum, bądź college'u. Mecze rozgrywane pod koniec tygodnia mają nie przeszkadzać zawodnikom w nauce.

Po zakończenie sezonu zasadniczego rozpoczyna się walka o mistrzostwo ligi w fazie playoff, która rozgrywana jest w czterech rundach (ćwierćfinał konferencji, półfinał konferencji, finał konferencji oraz mistrzostwo OHL). Playoffy trwają od marca do pierwszej połowy maja. Zwycięzcy ostatniej czwartej rundy dostaje przechodni puchar J. Ross Robertson Cup oraz prawo do gry w finale Canadian Hockey League, czyli Memorial Cup w którym uczestniczą również pozostali zwycięzcy młodzieżowych lig kanadyjskich oraz drużyna gospodarza turnieju.

Obecni uczestnicy ligi | edytuj kod

Rozmieszczenie na mapie uczestników ligi OHL

Rekordy ligi | edytuj kod

Wayne Gretzky zdobywca największej liczby punktów w sezonie jako debiutant.

Rekordy indywidualne

  • Najwięcej bramek w sezonie: 87, Ernie Godden, 1980–81
  • Najwięcej asyst w sezonie: 123, Bobby Smith, 1977–78
  • Najwięcej punktów w sezonie: 192, Bobby Smith, 1977–78
  • Najwięcej minut kar w sezonie: 384, Mike Moher, 1981–82
  • Najwięcej zdobytych punktów w sezonie jako debiutant: 182, Wayne Gretzky, 1977–78
  • Najwięcej punktów zdobytych w sezonie jako obrońca: 155, Bryan Fogarty, 1988–89

Rekordy drużynowe

Puchary i trofea | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trofea i nagrody Ontario Hockey League. Trofea drużynowe Trofea kierownictwa Trofea indywidualne

Przypisy | edytuj kod

  1. Ontario Hockey League to present annual award in honour of Mickey Renaud (ang.). www.ontariohockeyleague.com. [dostęp 4 lutego 2009].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ontario Hockey League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy