Opatrunek indywidualny


Opatrunek indywidualny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opatrunki indywidualne początkowo były wyprodukowane na potrzeby wojska, aby umożliwić szybkie opatrywanie rannych żołnierzy na polu walki.

Opatrunki indywidualne są to wyroby wysoko chłonne składające się z tamponów połączonych z bandażem mocującym. Przeznaczone są do opatrywania ran i urazów, szczególnie ran postrzałowych. Opatrunki zawierające dwa tampony, w tym jeden przesuwny, pozwalają zabezpieczyć ranę spowodowaną wlotem, jak i wylotem pocisku. Tampony chłonne wykonane są z warstwy chłonnej oraz warstwy zewnętrznej w postaci gazy bawełnianej, bielonej lub włókniny medycznej.

W Polsce produkowane są przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA (TZMO SA).

Produkowane są w trzech wersjach:

  • typu W (tzw. duży wojskowy) – jałowy opatrunek w foliowym, wodoodpornym opakowaniu koloru khaki. Produkowany jest głównie dla wojska i służb OC. Opatrunek składa się z dwóch tamponów: stałego i przesuwnego wykonanych z włókniny oraz wkładu chłonnego. Dodatkowo zewnętrzną stronę tamponu przesuwnego stanowi laminat koloru zielonego, który jest barierowy dla płynów. Do tamponów przyszyty jest elastyczny bandaż mocujący także w kolorze zielonym. Jeden z tamponów zamocowany jest do bandaża w sposób trwały, drugi natomiast (barierowy) posiada możliwość przesuwu wzdłuż bandaża, co pozwala na opatrywanie ran postrzałowych „na wylot”, a dodany arkusz folii w rozmiarze 30 cm x 30 cm umożliwia uszczelnianie ran postrzałowych klatki piersiowej. Opatrunek jest zwinięty i zabezpieczony zapinką. Opatrunek W duży - opakowanie (TZMO SA) Opatrunek W duży (TZMO SA)
  • typu W (tzw. mały) – jałowy opatrunek w foliowym, wodoodpornym opakowaniu koloru khaki. Opatrunek składa się z dwóch tamponów: stałego i przesuwnego wykonanych z gazy oraz wkładu chłonnego. Do tamponów przyszyty jest nieelastyczny bandaż . Jeden z tamponów zamocowany jest do bandaża w sposób trwały, drugi natomiast posiada możliwość przesuwu wzdłuż bandaża. Pozwala to na opatrywanie ran np. postrzałowych „na wylot”. Opatrunek jest zwinięty i zabezpieczony zapinką. 
Opatrunek W mały - opakowanie (TZMO SA) Opatrunek W mały (TZMO SA)
  • typu A – jałowy opatrunek w opakowaniu typu flow-pack (papier powlekany od środka PE) koloru białego. Jest popularny na rynku konsumenckim. Opatrunek składa się z dwóch tamponów: stałego i przesuwnego wykonanych z gazy oraz wkładu chłonnego. Do tamponów przyszyty jest nieelastyczny bandaż. Jeden z tamponów zamocowany jest do bandaża w sposób trwały, drugi natomiast posiada możliwość przesuwu wzdłuż bandaża. Opatrunek jest zwinięty i zabezpieczony zapinką. Opatrunek indywidualny A - opakowanie (TZMO SA)
Opatrunek indywidualny A (TZMO SA)

Aplikacja opatrunków:

Opatrunek indywidualny typu W duży - instrukcja zakładania Opatrunek indywidualny typu W mały i A - instrukcja zakładania

W mundurze polowym żołnierza polskiego (wersja letnia) przewidziano specjalną kieszeń do przenoszenia opatrunku indywidualnego (jedna z kieszeni wew. bluzy). Podobnie ma się sprawa w US Army. Specjalne kieszenie przeznaczone na opatrunki osobiste występują w spodniach umundurowania ACU. Na opatrunki osobiste produkowane są specjalne kieszenie w systemie MOLLE (przyłączane do taśm PALS), a dawniej w systemie ALICE.

Opatrunki indywidualne są szeroko stosowane w cywilnych: turystycznych i samochodowych apteczkach pierwszej pomocy, gdyż zajmują niewiele miejsca.

Bibliografia | edytuj kod

  • Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979.


Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Opatrunek indywidualny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy