OpenSUSE


SUSE Linux w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z OpenSUSE) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SUSE Linux (ˈsuːsə) – dystrybucja Linuksa, stworzona z myślą o użytkownikach korzystających na co dzień z interfejsu graficznego i przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych (openSUSE), jak i do zastosowań komercyjnych (SUSE Linux Enterprise). Rozwijana początkowo w Niemczech przez SuSE GmbH, w styczniu 2004 przejęta przez firmę Novell. Pierwsza wersja systemu nosiła nazwę S.u.S.E. (skrót od niem. Software- und System-Entwicklungsgesellschaft mbH, Nürnberg, od października 1998 zmieniona na SuSE) i ujrzała światło dzienne w marcu 1994. W grudniu 2006 Novell oddzielił otwartą, ogólnodostępną wersję systemu, nazwaną openSUSE i rozwijaną przez społeczność z całego świata, od wydania komercyjnego, oferowanego wraz z pomocą techniczną i skierowanego do zastosowań profesjonalnych. W maju 2011 roku Novell został przejęty przez holding The Attachmate Group. The Attachmate Group dokonało podziału swojego portfolio produktów na tzw. jednostki biznesowe w ramach których SUSE stało się wydzieloną strukturą z większą autonomią. W 2014 roku The Attachmate Group wraz ze strukturą jednostek biznesowych został zakupiony przez Micro Focus. W lutym 2019 roku SUSE zostaje sprzedane jako samodzielna firma szwedzkiemu funduszowi EQT Partners. Od tego momentu możemy mówić o niezależności SUSE.

Spis treści

Cechy dystrybucji | edytuj kod

SUSE korzysta z menedżera pakietów RPM. Domyślnie, tuż po instalacji SUSE zawiera m.in. przeglądarkę internetową Firefox, pakiet biurowy LibreOffice i wiele innych programów.

Na szczególną uwagę zasługuje wyszukiwarka pakietów oraz instalacja jednym kliknięciem (ang. 1click install, od wydania 10.3), dzięki której można wybrać pakiet lub kolekcję pakietów z dowolnego repozytorium i zainstalować ją posługując się przyjaznym kreatorem. Przykładem zastosowania tej technologii może być instalacja kodeków[a]: próba odtworzenia pliku zakodowanego niezainstalowanym koderem uruchomi instalatora kodeków.

Jednym z bardziej popularnych składników dystrybucji jest YaST2 – przyjazny w obsłudze program instalacyjny, narzędzie do konfiguracji systemu i zarządzania pakietami w jednym, pozwalający na dostosowanie systemu do własnych potrzeb. Poza instalacją SUSE na dysku twardym, umożliwia wygodne, zautomatyzowane dodawanie, aktualizację i usuwanie programów (poprzez repozytoria pakietów), kontrolę usług systemowych, konfigurację sprzętu. Wyjątkiem jest program SaX2, służący do konfiguracji ekranu, myszy, klawiatury, tabletu itp., który to nie jest modułem programu YaST, a oddzielnym programem.

Dostępne wersje systemu | edytuj kod

Istnieje kilka wersji dystrybucji, przeznaczonych zarówno dla firm, jak i dla użytkowników indywidualnych. W wariancie komercyjnym, firma Novell oferuje SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED) lub jego wersję serwerową – SUSE Linux Enterprise Server (SLES). W odróżnieniu od wersji społecznościowej (openSUSE), zawierają one starsze wersje programów, w rezultacie zapewniając potencjalnie większą stabilność.

Do zastosowań domowych przeznaczony jest openSUSE, dostępny do pobrania za darmo z oficjalnej strony projektu (w postaci obrazów .iso liveCD lub DVD, który zawiera dodatkowe języki i własnościowe oprogramowanie), lub do kupienia w wersji pudełkowej, wzbogaconej o pakiety komercyjne, drukowaną instrukcję obsługi oraz kilkadziesiąt dni pomocy technicznej przy instalacji.

Systemy z rodziny SUSE dostępne są na architektury: x86, x86-64, PowerPC oraz (testowo) na IA64.

Galeria | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. System openSUSE od wersji 10.2 nie zawiera pakietów chronionych prawem patentowym, obowiązującym m.in. w USA – dotyczy to między innymi kodeków mp3, czy odtwarzania filmów z płyt DVD. Są one dostępne w formie specjalnie przygotowanych pakietów do pobrania i samodzielnej instalacji.

Przypisy | edytuj kod

  1. Novell, Inc. and others: Portal:Distribution – openSUSE (ang.). [dostęp 2013-01-09].
  2. OpenSUSE 12.3 zostało wydane (pol.). dobreprogramy.pl, 2013-03-14. [dostęp 2013-04-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "OpenSUSE" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy