Orange (telefonia)


Orange (marka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Orange (telefonia)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo Orange

Orange – międzynarodowa marka usług telekomunikacyjnych należąca do France Télécom, zarządzana przez Orange Brand Services Ltd. Pod marką Orange świadczone są usługi w 35 krajach dla 147 mln klientów[1]. 19 września 2005 marka Orange została wprowadzona do Polski przez operatora PTK Centertel, zastępując markę Idea. W Polsce zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem liczby użytkowników telefonii komórkowej z liczbą kart SIM przekraczającą 15,9 mln[2][3].

Historia | edytuj kod

Spółka Orange plc powstała w Wielkiej Brytanii w 1994 roku. Od 1999 roku rozwijała się poza Wyspami kupując udziały w firmach w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Hongkongu, Australii, Izraelu i w Indiach. W 1999 spółkę Orange kupiła niemiecka firma Mannesmann. Zaledwie kilka miesięcy później Mannesmann zostaje wykupiony przez brytyjską grupę telekomunikacyjną Vodafone. Europejskie przepisy antymonopolowe zobowiązują Vodafone, obecnego już na rynku brytyjskim, do odsprzedaży Orange. W roku 2000 France Télécom wchodzi w posiadanie firmy. Wkrótce Orange staje się oficjalną marką telefonii komórkowej francuskiej grupy na całym świecie (w tym od 2005 roku w Polsce, zob. Orange Polska). Kolejna sieć Orange powstała w październiku 2006 roku po rebrandingu hiszpańskiej Ameny.

Nazwa marki powstała od angielskiego słowa „orange” jednak, żeby nie kojarzono marki z pomarańczami logo firmy jest kwadratowe. Orange oznacza kolor pomarańczowy i ma się kojarzyć z ciepłem i pełnią energii (inf. szkolenie pracowników PTK).

Uwagi | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Press release including data about the number of customers (12.2011)
  2. a b Stan na II kwartał 2016.
  3. a b c Witold Tomaszewski: Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 2013 roku (pol.). Telepolis, 2014-03-06. [dostęp 2014-03-07].
Na podstawie artykułu: "Orange (telefonia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy