Ordre de Bataille polskiej dywizji piechoty w 1920


Ordre de Bataille polskiej dywizji piechoty w 1920 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ordre de Bataille polskiej dywizji piechoty podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 – strona przedstawia orientacyjny schemat organizacji polskiej dywizji piechoty w 1920 roku. W rzeczywistości wiele jednostek powstawało na bazie już istniejących oddziałów państw zaborczych i ich struktura była nieco odmienna. Wiele dywizji powstawało też we Francji (Błękitna Armia) oraz z zaciągu ochotniczego, a ich struktura została znormalizowana dopiero po wojnie.

Skład i uzbrojenie | edytuj kod

Podczas krótkiego okresu spokoju pomiędzy zakończeniem walk polsko-ukraińskich w Galicji a rozpoczęciem działań wojennych na frontach wojny polsko-bolszewickiej dowództwo polskie starało się uporządkować i znormalizować standardowe wyposażenie polskich dywizji piechoty. Jednakże, na skutek braków w sprzęcie zadanie to udało się jedynie częściowo, dlatego w Wojsku Polskim walczyły obok siebie dywizje wyposażone w broń niemiecką, austro-węgierską, rosyjską i francuską. Nastręczało to olbrzymich trudności aprowizacyjnych, gdyż każdy z powyższych krajów używał amunicji innego typu i kalibru.

Uwagi | edytuj kod

  1. W dywizjach piechoty Armii Wielkopolskiej przed zjednoczeniem z armią krajową kooperatywy nosiły nazwę „markietarnia”.
Na podstawie artykułu: "Ordre de Bataille polskiej dywizji piechoty w 1920" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy