Osiedle Dywizjonu 303


Na mapach: 50°05′05″N 20°00′21″E/50,084722 20,005833

Osiedle Dywizjonu 303 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osiedle Dywizjonu 303 – osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XIV Czyżyny, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Osiedle Dywizjonu 303 liczy ok. 8,5 tys. mieszkańców. Jest to typowe wielorodzinne, wielkopłytowe osiedle z wysoką 11-kondygnacyjną zabudową punktową i podłużną oraz 5-kondygnacyjną zabudową podłużną.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Osiedle znajduje się w strefie słabo zabudowanej w połowie między Nową Hutą, a przedwojennymi granicami Krakowa (Olsza II, Rakowice). Jest to obecnie jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji ze względu na dostępność wielu usług różnego typu.

Za granice osiedla można przyjąć od północy al. gen. W. Andersa, od południa pas startowy z czasów II wojny światowej, od zachodu ul. I. Stella-Sawickiego, a od wschodu ul. M. Dąbrowskiej. Od północnego wschodu graniczy z osiedlem Kościuszkowskim, a poprzez pas startowy sąsiaduje z osiedlem 2 Pułku Lotniczego.

Pas startowy dawnego lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny,po prawej os. Dywizjonu 303, po lewej os. II Pułku Lotniczego Kościół św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 Panorama os. Dywizjonu 303 z północy Panorama os. Dywizjonu 303 z południa

Historia | edytuj kod

Osiedle było budowane na przełomie lat 70. i 80. Wtedy powstała znaczna większość bloków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. Podczas budowy nosiło roboczą nazwę Lotnisko Północ. Decyzją Rady Narodowej m. Krakowa z 23 września 1980 opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej m. Krakowa nr 16 z 30 października 1980 poz. 69 zmieniono mu nazwę na Osiedle Dywizjonu 303[1].

W 1983 roku w nowo wybudowanym gmachu powstała (lub została reaktywowana) Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Dąbrowskiej, będąc przez wiele lat jedną z największych szkół w Krakowie. Rok później rozpoczęła się trwająca blisko 11 lat budowa Kościoła. św. Brata Alberta. W 1990 roku została rozbudowana ul. Stella Sawickiego bezpośrednio ułatwiając połączenie z al. gen. Andersa i ul. Wiślicką. W drugiej połowie lat 90. rozpoczęto się na wielką skalę ocieplanie i malowanie bloków mieszkalnych. Od końca lat 90. głównie na obrzeżach osiedla powstało kilka nowych bloków mieszkalnych i rozbudowa osiedla trwa nadal. Nazwa upamiętnia Dywizjon 303 walczący w Wielkiej Brytanii.

Komunikacja | edytuj kod

Osiedle otoczone jest trzema arteriami: pełniącą rolę III obwodnicy miasta ulicą Izydora Stella-Sawickiego, aleją gen. Władysława Andersa i ulicą Marii Dąbrowskiej[2].

Infrastruktura | edytuj kod

Atrakcje | edytuj kod

W promieniu kilometra znajdują się: kilka hipermarketów: Auchan (w Centrum Handlowym Krokus), Carrefour (w Centrum Handlowym Czyżyny), Auchan (w Centrum Handlowym M1), Multikino, jedyny w Krakowie i największy w południowej Polsce park wodny, dwa hotele, największy park krakowski – Park Lotników Polskich, Park Technologiczny oraz jedyne w Polsce Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na terenie osiedla znajduje się m.in. Park gen. pil. Stanisława Skalskiego, źródło czystej wody głębinowej zdatnej do picia oraz wiele pagórków, a także korty tenisowe. W okolicy osiedla odbywa się także kilka imprez kulturalnych, m.in. Juwenalia organizowane przez Akademię Wychowania Fizycznego i Politechnikę Krakowską, Święto Czyżyn, Małopolski Piknik Lotniczy, oraz organizowany w sierpniu Coke Live Music Festival.

Przypisy | edytuj kod

  1. Naczelnik wyjaśnia, „Głos Nowej Huty” (nr 3), 16 stycznia 1981, s. 5 .
  2. Relacja: ‪Osiedle Dywizjonu 303‬(‪3250769‬) (pol.). OpenStreetMap. [dostęp 2020-01-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Osiedle Dywizjonu 303" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy