Osiedle Malinka


Osiedle Malinka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wielorodzinny blok mieszkalny, znajdujący się przy ulicy Piotrkowskiej 1 – 10 pięter, 266 mieszkań

Osiedle Malinka – zwyczajowa nazwa osiedla mieszkaniowego w Opolu wybudowanego w latach 80. XX wieku na gruntach Kolonii Gosławickiej. Zabudowa głównie wielorodzinna - bloki z wielkiej płyty.

Osiedle zlokalizowane jest pomiędzy ul. Wiejską, Ozimską i al. Witosa. Składa się z dwóch części, nieformalnie nazywanych Malinką I i II. Starsza część osiedla, budowana na początku lat 80., to zespół bloków przy ul. Wiejskiej oraz Piotrkowskiej. Jej charakterystycznym elementem jest tzw. gigant - 10-piętrowy blok przy ul. Piotrkowskiej 1. Nowsza, druga (wschodnia) część osiedla to bloki budowane na przełomie lat 80. i 90. przy ul. Bielskiej, Chełmskiej, Kieleckiej, Cieszyńskiej i Kaliskiej. Ciekawym miejscem jest tutaj kapliczka znajdująca się obecnie na skrzyżowaniu wśród bloków, a niegdyś w środku pól uprawnych.

Osiedle Malinka rozbudowuje się. Na przełomie stuleci rozpoczęto budowę nowych zespołów mieszkaniowych w sąsiedztwie najstarszej części osiedla. Wybudowano ulicę Koszalińską, stanowiącą przedłużenie ul. Piotrkowskiej. W 2007 r. ul. Koszalińska połączona została z al. Solidarności, biegnącą od ronda przy Castoramie (ul. Pużaka). Budowa bloków przy ul. Koszalińskiej trwa. Między ulicami Sieradzką i Bielską rozpoczęto budowę osiedla Atrium Malinka.

Dojazd autobusami MZK linii nr 7, 10, 14, 15, 17, 18, 21, N.

Na podstawie artykułu: "Osiedle Malinka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy