Osman II


Osman II w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osman II (turc. Genç Osman - młody Osman) (ur. 3 listopada 1604, zm. 20 maja 1622) – sułtan Imperium Osmańskiego w latach 1618–1622.

Życiorys | edytuj kod

Był synem sułtana Ahmeda I (1590–1617) i Mahfiruz. Wszechstronnie wykształcony, był znanym poetą, znał wiele języków m.in.: arabski, perski, łacinę, grekę i język włoski. Objął tron w Stambule w wieku lat 14 w wyniku przeprowadzenia zamachu stanu przeciwko swojemu stryjowi Mustafie I, który został zorganizowany przez jego matkę.

W wyniku manipulacji, wbrew obowiązującemu prawu ustanowionemu przez jego ojca o zakazie zabijania braci przyszłego sułtana, pozbawił życia swojego brata Mehmeta, co było jednym z powodów, dla których lud i wojsko obróciło się przeciw niemu.

Już jako władca zabezpieczył wschodnią granicę imperium, podpisując pokój z Persją w Sarawie, przygotowując tym samym wojnę z I Rzeczpospolitą, która wybuchła w 1620. Wojska tureckie zostały pobite przez wojska polskie dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza w bitwie pod Chocimiem w dniach 2 września - 9 października 1621. W wyniku doznanej klęski Osman II rozpoczął prześladowania janczarów, widząc w nich głównych sprawców porażki. Nakazał zamknąć ich kawiarnie, podejrzewając, że stały się one miejscem spisku, starał się ograniczyć wpływy janczarów, ostatecznie chcąc zlikwidować tę formację. Pod wpływem jego politycznych przeciwników, w tym matki Mustafy, jego wuja dnia 13 maja 1622 wybuchł bunt, którego celem było obalenie Osmana II z tronu osmańskiego.

Sułtan zginął w siódmym i zarazem ostatnim dniu buntu, poprzez uduszenie z rąk rozwścieczonej gwardii janczarskiej. Po jego śmierci władzę objął jego chory umysłowo wuj - Mustafa I Szalony.

W kulturze i sztuce | edytuj kod

Osman II jest jedną z głównych postaci w tureckim serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem. W jego rolę wciela się Taner Ölmez.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Osman II" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy