Ospreys


Ospreys w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ospreys (wal. Y Gweilch, pol.Rybołowy”; do 2005 r. jako Neath-Swansea Ospreys, wal. Gweilch Tawe-Nedd) – jeden z czterech profesjonalnych klubów rugby union w Walii. Drużyna występuje w lidze Pro14 i Pucharze Anglo-Walijskim. Zespół jest współwłasnością klubów Neath R.F.C. i Swansea R.F.C.

Walia podzielona na tereny podległe drużynom – teren przynależny do Ospreys w kolorze czarnym

Historia | edytuj kod

Gdy w 2003 roku powoływano w Walii pięć profesjonalnych drużyn rugby, sięgnięto po rozwiązania z Irlandii, czy też krajów południowej półkuli, takich jaki Południowa Afryka, Australia, czy Nowa Zelandia. Terytorium Walii podzielono na pięć części, z których każda przypadała jednemu zawodowemu klubowi. Ospreys początkowo mieli obejmować swoim patronatem Neath Port Talbot, Swansea, i Górną Dolinę Swansea. Po likwidacji jednej z drużyn i późniejszej korekcie „granic”, terytorium Ospreys powiększono o położone na wschód tereny Bridgend i Ogmore.

Od sezonu 2005/2006 drużyna występuje pod skróconą nazwą Ospreys pomijając nazwę miasta. Związane było to częściowo z przyłączeniem terenów oddalonych od Neath i Swansea, a po części wzorowane było na franczyzach z południowej półkuli.

Stadion | edytuj kod

Zespół swoje spotkania rozgrywa w Swansea na otwartym w 2005 roku Liberty Stadium.

Największe sukcesy | edytuj kod

Shane Williams zdobywający przyłożenie dla Ospreys
Na podstawie artykułu: "Ospreys" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy