Ostenda


Na mapach: 51°13′N 2°54′E/51,216667 2,900000

Ostenda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostenda (niderl. Oostende, fr. Ostende) – miasto w północno-zachodniej Belgii, na wybrzeżu Morza Północnego, w prowincji Flandria Zachodnia.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki i średniowiecze | edytuj kod

Ostenda była na początku małą wioską położoną na wschodnim końcu (flamandzki: oost-einde) wyspy zwanej Testerep. Choć mała, wioska zyskała status miasta około roku 1265.

Głównym przychodem mieszkańców było rybołówstwo. Wybrzeże Morza Północnego było bardzo niestabilne i w roku 1395 mieszkańcy zdecydowali się zbudować nową Ostendę za wielką groblą i dalej od morza.

XV - XVIII wiek | edytuj kod

Strategiczne położenie było zaletą miasta, ale również przyczyną jego kłopotów. Miasto było często zdobywane i niszczone. Najważniejszym takim zdarzeniem było trzyletnie oblężenie Ostendy w latach 1601-1604. Po obu stronach doliczono się więcej niż 80 tysięcy zabitych lub rannych.

Po tym okresie Ostenda zyskała znaczenie jak miasto portowe, zwłaszcza gdy w 1722 roku Holendrzy zamknęli wejście do portu w Antwerpii. Południowe Niderlandy (obecnie Belgia) stały się częścią Cesarstwa Austriackiego. Cesarz, Karol VI Habsburg zagwarantował miastu monopol na handel z Afryką i Dalekim Wschodem. Oostendse Compagnie (Towarzystwo Handlowe Ostendy) miało pozwolenie na zakładanie kolonii zamorskich. Jednak w roku 1727 Towarzystwo zostało zmuszone do zaprzestania działalności z powodu nacisków ze strony Holendrów i Brytyjczyków, którzy nie chcieli konkurencji w handlu międzynarodowym, gdyż uważali tę dziedzinę za swoje przywileje.

XVIII - XXI wiek | edytuj kod

Wybrzeże Ostendy ciągle się rozrastało ze względu na wzmożony ruch. W 1838 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Brukselą. To z Ostendy wypłynął pierwszy prom do Dover w 1846 roku, jednakże obecnie połączenie to jest używane tylko czasem, jako alternatywa dla położonego we Francji Calais. Miasto zyskało duży rozgłos dzięki uwadze jaką poświęcili mu dwaj belgijscy królowie - Leopold I i Leopold II - obydwaj lubili spędzać wakacje w Ostendzie. Monumenty powstały by zadomowić rodzinę królewską. Niedługo także inny belgijscy arystokraci zaczęli przyjeżdżać do Ostendy i miasto stało się znane jako '"Królowa belgijskich kurortów nadmorskich".

Zwiedzanie | edytuj kod

  • kasyno i fort Napoleona.
  • Ostenda jest znana z esplanady, mola i piaszczystych plaży.
  • muzeum Jamesa Ensora znajdujące się domu, w którym artysta mieszkał w latach 1917-1949.
  • Mercator, barkentyna szkolna i badawcza projektu Adrien'a de Gerlache'a, zamieniona w muzeum morskie.
  • Hipodrom Wellingtona

Obiekty | edytuj kod

Albertpark – stadion piłkarski.

6 km na zachód od centrum znajduje się Port lotniczy Ostenda-Brugia (Oostende-Bruggen Luchthaven)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto w Belgii):
Na podstawie artykułu: "Ostenda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy