Otrokovice


Na mapach: 49°12′N 17°32′E/49,200000 17,533333

Otrokovice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otrokovice (niem. Otrokowitz) – miasto w Czechach, w kraju zlińskim, w powiecie Zlín. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 961 ha.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

Gospodarka | edytuj kod

W 1930 w miejscowości powstał jeden z zakładów Baty – Zakłady Pomocnicze Baty (Baťovy pomocné závody – BAPOZ), w 1934 kolejny – Zlińskie Zakłady Lotnicze S.A. (Zlínská letecká společnost, a. s.). Równocześnie firma Baty realizowała w tym okresie w miejscowości Otrokovice infrastrukturę komunalną, np. wraz z dużym osiedlem mieszkaniowym, domami – tzw. społecznym i handlowym, elektrownią.

Komunikacja | edytuj kod

Miasto jest węzłem kolejowym. Połączone jest z pobliskim Zlínem linią kolejową (do Vizovic) oraz trolejbusową (międzymiastowe linie trolejbusowe nie są spotykane często). Leży na magistrali kolejowej z Pragi i Ostrawy do Wiednia. Drogą wodną o znaczeniu turystycznym jest Kanał Baty.

W 1931 firma Bata uruchomiła połączenie lotnicze Zlin – Praga. W latach 30. wybudowano budynek dworca lotniczego. Prowadzono też rejsy czarterowe m.in. do Paryża, Wiednia, Zurychu, Bratysławy, Belgradu, Krakowa, Warszawy, Koszyc, Bukaresztu i Kijowa.[1][2] Po upaństwowieniu liniom lotniczym zmieniono nazwę na Svitlet, następnie w 1951[3] weszły w skład narodowego przewoźnika CSA.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Svitlet, www.timetableimages.com [dostęp 2017-11-25] .
  2. Bata Aerodrome - Letiste Batov - Bata Shoes - Otrokovice - Zlin, www.timetableimages.com [dostęp 2017-11-25] .
  3. Cs. letecká doprava
Na podstawie artykułu: "Otrokovice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy