Ottaviano Del Turco


Ottaviano Del Turco w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ottaviano Del Turco (ur. 7 listopada 1944 w Collelongo) – włoski polityk i związkowiec, były minister finansów i były parlamentarzysta.

Życiorys | edytuj kod

Przez wiele lat pozostawał etatowym działaczem związkowym w ramach Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy (CGIL).

Karierę polityczną rozpoczynał we Włoskiej Partii Socjalistycznej, stając się jednym z najbliższych współpracowników Bettina Craxiego. W latach 1993–1994 był sekretarzem PSI[1]. W 1994 został posłem do Izby Deputowanych XII kadencji. W tym samym roku po tzw. aferze Tangentopoli, która doprowadziła do upadku PSI, znalazł się wśród założycieli Socjalistów Włoskich. W 1996 uzyskał mandat senatora XIII kadencji, stając na czele parlamentarnej komisji antymafijnej. W 1998 współtworzył nowe ugrupowanie pod nazwą Włoscy Demokratyczni Socjaliści.

W drugim rządzie Giuliana Amato od 25 kwietnia 2000 do 11 czerwca 2001 sprawował urząd ministra finansów Republiki Włoskiej. W 2001 został senatorem XIV kadencji, a trzy lata później w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał mandat europosła. W PE zasiadał tylko przez rok, rezygnując z tej funkcji po wygraniu wyborów na urząd prezydenta regionu Abruzja.

W 2007 po decyzji władz SDI sprzeciwiającej się akcesowi do Partii Demokratycznej, odszedł z tego ugrupowania, zakładając ze swoimi zwolennikami Sojusz Reformistów. W tym samym roku wszedł też w skład rady naczelnej PD.

W lipcu 2008 został zatrzymany i osadzony w areszcie domowym w związku z zarzutami dotyczącymi korupcji i defraudacji[2]. Trzy dni później zrezygnował ze stanowiska w administracji regionalnej oraz z członkostwa we władzach krajowych Partii Demokratycznej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Leaders of Italy (ang.). zarate.eu. [dostęp 2017-07-22].
  2. Former Italian minister arrested (ang.). bbc.co.uk, 14 lipca 2008. [dostęp 2017-07-22].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ottaviano Del Turco" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy