Otto Kuusinen


Otto Kuusinen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Otto Kuusinen w 1920

Otto Wilhelm (Ville) Kuusinen (ur. 4 października 1881 w Laukaa, zm. 17 maja 1964 w Moskwie) – fiński polityk socjaldemokratyczny i komunistyczny. W latach 1939–1940 premier i minister spraw zagranicznych Fińskiej Republiki Demokratycznej. W latach 1940–1956 przewodniczący Rady Najwyższej Karelo-Fińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Bohater Pracy Socjalistycznej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1905 ukończył studia na Wydziale Historyczno-Filologicznym Imperialnego Uniwersytetu Aleksandra w Helsinkach. Od 1904 politycznie był związany z Socjaldemokratyczną Partią Finlandii. W 1906 został liderem partii. W 1910 i 1912 brał udział w kongresach II Międzynarodówki w Kopenhadze i Stutrgarcie. W latach 1908–1909 i 1911–1913 zasiadał jako poseł w Eduskuncie. W 1918 został komisarzem ds. edukacji w fińskiej Radzie Komisarzy Ludowych. Po porażce czerwonych w wojnie domowej w Finlandii, przeniósł się do RFSRR. Jesienią tego samego roku w Moskwie uczestniczył w założeniu Komunistycznej Partii Finlandii. W maju 1919 wyjechał nielegalnie pod nazwiskiem Otto Willy Brandt do Finlandii. Do Rosji wrócił w 1921. W okresie międzywojennym był w ZSRR działaczem Kominternu.

1 grudnia 1939 utworzył, na żądanie Józefa Stalina, rząd marionetkowy tzw. Fińskiej Republiki Demokratycznej, który po radzieckiej inwazji miał sprawować władzę w podbitym kraju. Armia Czerwona nie zdołała jednak opanować Finlandii i Kuusinen nie objął rządów.

Fińską Republikę Demokratyczną wcielono do utworzonej Karelo–Fińskiej SRR, powstałej w 1940 roku z przekształcenia Karelskiej ASRR, a Kuusinen objął stanowisko Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej Karelo–Fińskiej SRR. Po ponownym wcieleniu Karelo–Fińskiej SRR do RFSRR w 1956 roku pełnił urząd członka Rady Najwyższej ZSRR i członka Politbiura KC KPZR.

Pomnik Otto Kuusinena w Pietrozawodsku, wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego Rosji

Wybrane prace | edytuj kod

przekłady na polski

Ordery i odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Otto Kuusinen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy