Ove Aunli


Ove Aunli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ove Robert Aunli (ur. 12 marca 1956 w Orkdal) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski oraz sześciokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były Igrzyska w Lake Placid w 1980 r. W biegu na dystansie 15 km zajął trzecie miejsce, przegrywając jedynie z Thomasem Wassbergiem ze Szwecji i Juhą Mieto z Finlandii. Ponadto wraz z Larsem Erikiem Eriksenem, Perem Knutem Aalandem i Oddvarem Brå zdobył srebrny medal w sztafecie 4x10 km. Znacznie słabszy występ zanotował na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie w 1984 r. W biegu na 15 km został zdyskwalifikowany, a biegu na dystansie 50 km nie zdołał ukończyć. Co więcej wraz z kolegami z reprezentacji zajął 4 miejsce w sztafecie. Na kolejnych igrzyskach już nie startował.

Członkiem norweskiej kadry był przez dekadę, sześciokrotnie stając na podium mistrzostw świata. W 1978 r. wystartował na Mistrzostwach Świata Lahti. Wspólnie z Larsem Erikiem Eriksenem, Ivarem Formo i Oddvarem Brå wywalczył tam brązowy medal w sztafecie. Na tych samych mistrzostwach zajął także 10 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Cztery lata później, na Mistrzostwach Świata Oslo razem z Eriksenem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Oddvarem Brå zdobył złoto w sztafecie. W swoim najlepszym indywidualnym starcie, w biegu na 30 km techniką dowolną Aunli zajął 4 miejsce. Mistrzostwa Świata Seefeld in Tirol w 1985 r. były najlepszymi w jego karierze. Wraz z Arildem Monsenem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Torem Håkonem Holte wywalczył kolejny złoty medal w sztafecie. Co więcej w biegu na 30 km techniką klasyczną zdobył srebrny medal, a na dystansie 50 km stylem klasycznym był trzeci. Mistrzostwa Świata Oberstdorfie były ostatnimi w jego karierze. Zdobył tam swój ostatni medal w karierze wspólnie z Vegardem Ulvangiem, Pålem Gunnarem Mikkelsplassem i Terje Langlim zajmując trzecie miejsce w sztafecie.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 1980/1981 i 1984/1985, kiedy w klasyfikacji generalnej zajmował 3 miejsce. Zdobył tytuł mistrza kraju, zwyciężając w biegu na 30 km w 1985 r. Był to najlepszy rok w jego karierze.

Jego żona Berit Aunli także była biegaczką narciarską, medalistką igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium (od 1982) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Per Knut Aaland, Ove Aunli, Oddvar Brå
  2. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Jan Lindvall, Ove Aunli, Tor Håkon Holte
  3. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Ivar Formo, Oddvar Brå
  4. Skład drużyny: Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass, Oddvar Brå
  5. Skład drużyny: Arild Monsen, Pål Gunnar Mikkelsplass, Tor Håkon Holte, Ove Aunli
  6. Skład drużyny: Ove Aunli, Vegard Ulvang, Pål Gunnar Mikkelsplass, Terje Langli
Na podstawie artykułu: "Ove Aunli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy