Oxford Street


Na mapach: 51°30′49,0″N 0°09′20,0″W/51,513611 -0,155556

Oxford Street w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Oxford Street w 1875

Oxford Street – ulica w Londynie skupiająca ponad 300 sklepów. Jej nazwa wywodzi się od części dawnego Londynu – Oxford Road, która rozpoczynała się w Newgate. Obecnie stanowi część drogi A40, choć nie jest oznakowana, podobnie jak inne drogi w centrum Londynu.

Historia | edytuj kod

Oxford Street pokrywa się ze szlakiem rzymskiej ulicy, zwanej via Trinobantina, która łączyła Hampshire i Colchester i stała się jedną z największych ulic prowadzących do i wyprowadzających z miasta. Między XII wiekiem a rokiem 1782 była znana jako: Tyburn Road (od rzeki Tyburn, która biegła na południe od drogi, a obecnie przepływa pod nią), Uxbridge Road, Worcester Road oraz Oxford Road. Była to ostatnia droga pokonywana przez skazańców z Newgate Prison do szubienic w Tyburn, niedaleko Marble Arch. Od około 1729 roku ulica nosi nazwę Oxford Street.

Pod koniec XVIII wieku wiele otaczających ją pól nabył Earl Oxfordu, co doprowadziło do rozwoju tego terenu. Ulica słynęła z widowisk będących rozrywką dla tłumu, np. walk psów z niedźwiedziami czy maskarad, oraz z Panteonu. W XIX wieku przy Oxford Street otwarto liczne sklepy.

Oxford Street jest kwadratem na planszy brytyjskiej wersji gry Monopoly. Wraz z Regent Street i Bond Street wchodzi w skład zielonego zestawu.

Stacja Oxford Circus (peron linii Bakerloo Line)

Transport | edytuj kod

Oxford Street jest obsługiwana przez 5 linii metra: Bakerloo, Central, Jubilee, Northern i Victoria. Przy ulicy znajdują się 4 stacje:

Na podstawie artykułu: "Oxford Street" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy