PaKA


PaKA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PAKA (Przegląd Kabaretów Amatorskich) – ogólnopolski festiwal grup kabaretowych odbywający się co roku w Krakowie w Centrum Kultury „Rotunda”[a] aż do jej zamknięcia w październiku 2016 roku. Od tego czasu przegląd odbywał się w Kinie Kijów (2017) oraz dwukrotnie w Nowohuckim Centrum Kultury (2018, 2019) .

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA. Od 1992 przez wiele lat konferansjerem PAKI był Piotr Bałtroczyk.

Od 2018 PAKA ten jest transmitowana w Polsacie w ramach programu Kabaret na żywo (jako specjalny odcinek).

Spis treści

Formuła festiwalu | edytuj kod

PAKA odbywa się nieprzerwanie od 1985. Pierwsza edycja odbyła się bez części konkursowych eliminacji. Obecnie co roku do PAKI zgłasza się około 100 kabaretów. Pomysłodawcą festiwalu i jego współorganizatorem był Mirosław Wujas (ur. 29 lutego 1960, zm. 6 marca 2010).

Od 1991 r. festiwalowi towarzyszą Warsztaty Kabaretowe. Oprócz PAKI, Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA organizuje też takie imprezy jak festiwale Improfest i Niebywalencja, oraz Mazurska Noc Kabaretowa, Zimowe Konfrontacje Kabaretowe czy Letni Turniej Kabaretowy.

Nagrody PAKI[1] | edytuj kod

Nagrody dodatkowe | edytuj kod

2004
2005

Wyróżnienia: Kabaret Kwartet Okazjonalny i Grupa Inicjatyw Teatralnych

2006
2007
2008
 • Nagroda Publiczności: Kabaret Świerszczychrząszcz oraz Kabaret Smile
 • Nagroda Dziennikarzy: Kabaret Widelec
 • „Dla kabaretu, który umie czytać i pisać”. Nagroda ufundowana przez Lucjana Suchanka w postaci pióra i książki pt.: „Rosjoznawstwo. Wprowadzenie do studiów nad Rosją. Podręcznik akademicki pod redakcją Lucjana Suchanka.”: Kabaret Hlynur
 • Nagroda dla kabaretu, któremu udało się zmierzyć z precyzją manometru nastroje publiczności i niezwykle udanie na te nastroje odpowiedzieć. Nagroda ufundowana przez firmę Eurotherm z Tych w postaci nowoczesnego urządzenia pomiarowego: Kabaret Snobów
 • Nagroda „Złotego Prokopa” za skecz pt. „Żółwie z Galapagos”. Nagroda w postaci zaproszenia na przez Dorotę Wellman i Marcina Prokopa w terminie dogodnym dla wszystkich stron na śniadanie..... w warszawskim barze mlecznym: Kabaret Świerszczychrząszcz
2009
2011

Nagroda „Złoty myślnik Przekroju” oraz Nagroda Specjalna Zbigniewa Zamachowskiego: Ścibor Szpak

2012
2013
2014
2015
2016
 • Nagroda Publiczności: David Mbeda Ndege i A jak!
 • Nagroda Specjalna im. Mirka Wujasa za najlepszą piosenkę: Kabaret BudaPesz
2017
 • Nagroda Publiczności: A jak! i BudaPesz
 • Nagroda Specjalna im. Mirka Wujasa za najlepszą piosenkę: Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn
2018
 • Nagroda Publiczności: Szymon Łątkowski, Grzegorz Dolniak
 • Nagroda Specjalna im. Mirka Wujasa za najlepszą piosenkę: Kabaret A jak!
2019
 • Nagroda Publiczności: Czołówka Piekła, Grupa Po Omacku
 • Nagroda Specjalna im. Mirka Wujasa za najlepszą piosenkę: Kabaret Chyba

Statystyki PaKI | edytuj kod

Skład osobowy jury po 25 przeglądach Finaliści PaKI według miast Geografia PaKI w procentach
(kliknij, żeby powiększyć)
Grand Prix

W ciągu 33 przeglądów tylko 17 razy jury przyznało najwyższą nagrodę Grand Prix, z czego dwa razy (w 1996 i 2011 r.) podwójną. Dwóm kabaretom udało się dwukrotnie zdobyć Grand Prix – są to Kabaret Potem i Quasi Kabaret Rafała Kmity.

Jury

Podczas 32 PaK w jury zasiadło 51 osób. Najczęstszym jurorem był prof. Lucjan Suchanek (24 razy), następnie satyryk Jacek Fedorowicz (18 razy) oraz Stanisław Tym (16 razy). Felietonista Michał Ogórek oraz artysta kabaretowy i reżyser Rafał Kmita zasiadał w jury 11 razy, rysownik Henryk Sawka 10 razy, a reżyser Jerzy Markuszewski i kompozytor Zygmunt Konieczny po 9.

Najliczniejsze jury było w 1999 r. – 11-osobowe, najmniej liczne (4 osoby) w 1985 r. podczas pierwszego przeglądu oraz w 1994 i w 2010 roku. Najczęściej w jury zasiadało 6 osób.

Geografia kabaretowa[j]
 • Najczęściej laureatami PAKI były kabarety z Zielonej Góry (ok. 18%), drugim najbardziej docenionym ośrodkiem jest Kraków (ok. 13%), a trzecim Warszawa (ok. 10,5%).
 • Najwyższą nagrodę Grand Prix – jury przyznało 4 razy kabaretom z Krakowa i 3 razy grupom z Zielonej Góry. 1. miejsce czterokrotnie otrzymały kabarety z Krakowa i z Gdańska, natomiast 2. i 3. miejsce najczęściej przypadało w udziale zespołom z Zielonej Góry – po 5 razy.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. W pierwszych latach przegląd odbywał się w DS „Piast” w Krakowie.
 2. Nagroda przechodnia - Walizka Kabaretu Potem
 3. Nagrody PaKI otrzymali: Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ z Zielonej Góry, Kabaret Bez Nas z Olsztyna, Kabaret Paka z Jeleniej Góry, Kabaret Rzęzik z Kielc
 4. Nagrody PaKI otrzymali: Kabaret Potem z Zielonej Góry, Leszek Malinowski z kabaretu Koń Polski, Igor Bobrikow z Dniepropietrowska, Andrzej Marchowski z kabaretu Paka, Waldemar Sierański z kabaretu Koń Polski, Małgorzata Malinowska z kabaretu Koń Polski, Grigorij Gerfler z Dniepropietrowska, Izabela Raszpunda z Kabaretu Bez Oparcia, Katarzyna Grasiak z kabaretu Taki, Jerzy Pałgan z kabaretu Natenczas, Ira Jolkina z Dniepropietrowska, Peter Dopita z Dniepropietrowska.
 5. Do przeglądu zgłosiło się tylko 7 kabaretów, wszyscy dostali nagrody: Kabaret Czyści jak łza z Olsztyna, Kabaret Koń Polski z Koszlina, Kabaret Kabel z Gdańska, Kabaret Paka z Jeleniej Góry, Kabaret z Uniwersytetu w Dniepropietrowsku, Kabaret Potem z Zielonej Góry, Jacek Kowalski z Grupy Muzycznej Monogramista J.K.
 6. Równorzędna nagroda specjalna: Jednoosobowy Kabaret Damiana Rogali z Łodzi
 7. przewodniczący
 8. Ofiarodawca otrzymał łuk od Stanisława Tyma.
 9. Zwycięzca wyłoniony w głosowaniu smsowym TVP. Nagrodą był czek na 6 tys. zł.
 10. W statystykach brano pod uwagę tylko nagrody główne festiwalu, a więc Grand Prix i miejsca od 1 do 3 - zgodnie z powyższą tabelą.

Przypisy | edytuj kod

 1. Na podstawie =73&status=1 oraz [1]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "PaKA" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy