Paata Burczuladze


Paata Burczuladze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paata Burczuladze (gruz. პაატა ბურჭულაძე, ur. 12 lutego 1955 w Tbilisi) – gruziński śpiewak (bas) i polityk, lider partii Państwo dla Ludzi.

Kariera artystyczna | edytuj kod

Studiował śpiew u Otara Chelaszwilego w Tbilisi, następnie w studiu wokalnym przy La Scali w Mediolanie. Laureat konkursów wokalnych, m.in.: 1981 im. Giuseppe Verdiego w Busseto, 1982 im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Odtąd śpiewa w najlepszych teatrach operowych w Europie i Stanach Zjednoczonych; cenione role: tytułowa w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego, Komandora w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, Don Basilia w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Ramfisa w Aidzie Verdiego.

Działalność polityczna | edytuj kod

W 2016 zaangażował się w politykę, stając się liderem założonego przez siebie chadeckiego ugrupowania Państwo dla Ludzi[1]. W wyborach w 2016 jego partia utworzyła blok wyborczy z trzema innymi centroprawicowymi partiami. Wspólny program obejmował „orientację prozachodnią, wstąpienie do NATO, szybki wzrost gospodarczy i [...] sprawiedliwość”[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Bartłomiej Kozek: Gruzja: kampania wyborcza przyspiesza. Trybuna.eu, 22 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-23].
  2. Opera Singer’s Party Forms Election Bloc with NPC-Girchi, New Georgia, New Rights (ang.). Civil.ge, 18 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-27].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paata Burczuladze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy