Padaung


Kayan (lud) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Padaung) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kobieta Kayan w północnej Tajlandii Dziewczynka Kayan w północnej Tajlandii

Padaung (szan: IPA bədàuɴ) – grupa etniczna zaliczana do Karenni. Sami określają się jako Kayan. Słowo „Padaung” znaczy dosłownie „miedziane obręcze”, od typowej ozdoby kobiet należących do tego ludu.

Zamieszkują wschodnie stoki gór opadające ku dolinie rzeki Saluin w stanie Karenni w północnej Mjanmie. Do obecnych siedzib przybyli w X–XI w. z terenów Junnanu w dzisiejszych Chinach. Mieszkają w dużych osiedlach, w bambusowych domkach. Żyją z polowania, uprawy dzikiego ryżu zwanego „paddy” i zbieractwa owoców. W latach 60. XX w. liczność Padaungów szacowano na ok. 25 tys. Dziś trudno ją rzetelnie ocenić, zwłaszcza że z powodu walk partyzanckich w tym stanie w latach 80. XX w. część z nich przeniosła się na przygraniczne tereny Tajlandii, gdzie stanowią swoistą atrakcję turystyczną[1]. Posługują się językiem kayan(ang.) (padaung)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Burmese women in Thai ‘human zoo’, BBC News [dostęp 2017-11-24] .
  2. Ethnologue report for language code: pdu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (grupa etniczna):
Na podstawie artykułu: "Padaung" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy