Pangasius pangasius


Pangasius pangasius w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pangasius pangasiusgatunek słodkowodnej ryby sumokształtnej z rodziny Pangasiidae, poławiany gospodarczo w celach konsumpcyjnych. Spotykany pod handlową nazwą panga. W warunkach naturalnych dorasta do 1,5 m[2], maksymalnie do 3 m długości[3].

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Pakistan, Indie, Bangladesz i delta Irawadi w Mjanmie[2]. Dawniej powszechnie występował w Gangesie i Brahmaputrze, ale jego populacje gwałtownie zmalały, prawdopodobnie na skutek przełowienia[2]. W zasięgu swojego występowania został szeroko wprowadzony do akwakultury[3].

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Ryba konsumpcyjna | edytuj kod

W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych. Jest znaną rybą konsumpcyjną, przez jednych cenioną[3], przez innych[2] mięso tego suma jest uważane za małowartościowe.

Ryba akwariowa | edytuj kod

Pangasius pangasius osiąga bardzo duże rozmiary, dlatego akwarium powinno być odpowiednio duże. Sumy te wymagają bardzo dużej ilości wolnej przestrzeni do pływania. W akwarium nie powinno być kamieni czy korzeni o ostrych krawędziach, gdyż wystraszone ryby wykonują bardzo gwałtowne ruchy i łatwo mogą się kaleczyć o przeszkody. Akwarium powinno być szczelnie przykryte. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Nie niszczy roślin, więc zaleca się umieszczenie w akwarium dużych i odpornych roślin.

Temperatura wody: 20-28°C  pH 6,0-7,5  dCH: 5-25°n[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. Pangasius pangasius, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c d e Pangasius pangasius, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  3. a b c Pangasius pangasius. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 15 września 2018]
  4. Pangasius pangasius, „Akwa-Mania” [dostęp 2018-09-12]  (pol.).
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Pangasius pangasius" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy