Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu


Na mapach: 49°41′20,7″N 18°50′23,0″E/49,689083 18,839722

Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Dobrego Pasterzarzymskokatolicka parafia znajdująca się w Ustroniu, na osiedlu Polana. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana 20 marca 1983 r.[1]. Na terenie parafii znajduje się filialna kaplica pw. św. Jana przy wyciągu na Czantorię.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia parafii rozpoczyna się wraz ze staraniami parafian, którzy pomimo zdecydowanego sprzeciwu ówczesnych władz komunistycznych dalej zabiegali o budowę kościoła w Ustroniu Polanie. W 1975 r. przybył na Polanę ksiądz Alojzy Wencepel, który od samego początku stał się przywódcą i kreatorem kolejnych działań. Pierwsza msza święta odbyła się 16 października 1977 r. w piwnicy państwa Bukowczan. Katecheza odbywała się w kolejnych prywatnych domach, a msze w piwnicy, pod gołym niebem, a wreszcie w części adaptowanej stodoły[1], czyli w "bazylice stodołowej", jak ją nazwał w czasie wizytacji bp Herbert Bednorz. Tam właśnie ks. Alojzy Wencepel odprawił pierwszą pasterkę na Polanie 24 grudnia 1978 r. Władze komunistyczne wydały zakaz odprawiania nabożeństw pod groźbą grzywny albo i więzienia. Mimo tego ks. Alojzy dalej sprawował eucharystię, mając świadomość, że w każdej chwili może zostać zatrzymany. W końcu wojewoda bielski wydał pozwolenie na budowę nowego kościoła w Ustroniu Polanie.

Budowa kościoła | edytuj kod

Budowa postępowała szybko. 20 marca 1983 r. w kaplicy św. Jana na mszy świętej biskup Herbert Bednorz ustanowił Parafię Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. Latem 1984 r. były gotowe już salki katechetyczne, gdzie przyjęto pierwszą grupę niepełnosprawnych i odtąd przyjeżdżają co roku różne grupy. Na początku lat 90. XX w. ks. proboszcz przyjął pod swój dach pierwszych bezdomnych. Dziś prowadzi już trzy domy dla bezdomnych, w tym dwa dla bezdomnych matek z dziećmi.

Działalność proboszcza | edytuj kod

Zmiana ustroju w Polsce spowodowała bezrobocie wyraźnie odczuwalne również w parafii Dobrego Pasterza. Ks. proboszcz natychmiast ruszył z pomocą. Powstał "Sztab kryzysowy dla Bezrobotnych", który później dzięki pomocy władz powiatowych i wojewódzkich przekształcił się w Gminne Centrum Informacji. W GCI odbywają się w tej chwili szkolenia dla bezrobotnych, co ułatwia im znalezienie pracy, a dzięki jego działalności kilkadziesiąt osób znalazło pracę[2][3].

W 2015 administratorem parafii został ks. Andrzej Gawlas, a od 16 stycznia 2019 ks. Ireneusz Kurkowski.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Dwuczęściowy dodatek do gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej nr. 44 i 45 z listopada 2005 pt. "Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej"
  2. Konkurs na proboszcza roku, sylwetka: ks. Alojzy Wencepel. [dostęp 2011-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. wyborcza.pl: Proboszcz pomaga bezrobotnym w Ustroniu

Bibliografia | edytuj kod

Parafie dekanatu wiślańskiego

Na podstawie artykułu: "Parafia Dobrego Pasterza w Ustroniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy