Park Narodowy Mananara Nord


Na mapach: 16°29′33,184″S 49°42′41,054″E/-16,492551 49,711404

Park Narodowy Mananara Nord w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Narodowy Mananara Nordpark narodowy położony we wschodniej części Madagaskaru, w regionie Analanjirofo. Rozprzestrzenia się na powierzchni 144 000 ha[2].

Jest to park lądowo-morski. Został założony w 1989 roku. Znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Na terenie parku występują głębokie doliny, formacje skalne i wodospady. Roślinność tworzą wilgotnych lasów tropikalnych, bagna, lasy namorzynowe i przybrzeżnych i rzecznych roślin. Część morska obejmuje kilka małych wysp i rafy koralowe[1]. Ekosystem morski jest bardzo atrakcyjny, z powodu istnienia tam koralowców[2].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

W pobliżu parku przebiega droga Route nationale 5[3]. Położony jest 280 km na północ od Toamasiny[2].

Flora | edytuj kod

W lądowej części parku znajduje się 764 pierwotnych gatunków leśnych i 436 gatunków zawleczonych. Łącznie występuje ponad 1200 gatunków roślin. Często spotykane są palmy, które rosną od brzegu oceanu aż po szczyt Verezanantsoro. Zinwentaryzowano 47 gatunków palm, z których 2 są endemitami. Flora części morskiej składa się z 114 gatunków na trzech różnych siedliskach. Zaobserwowano 7 gatunków namorzyn na 10 występujących na Madagaskarze.

W parku możemy wyróżnić takie gatunki jak Galeola humblotii z rodziny storczykowatych, Dypsis antanambensis z rodziny arekowców, czy monotypowy gatunek Satranala decussilvae również z rodziny arekowców[2].

Fauna | edytuj kod

W lądowej części parku odnotowano 77 gatunków ptaków, 13 gatunków lemurów, 17 gatunków gryzoni oraz 7 gatunków ryb słodkowodnych. Natomiast w morskiej części parku zaobserwowano 132 gatunków parzydełkowców, 179 gatunków ryb morskich, 16 stawonogów, 2 gady oraz 2 ssaki.

W parku żyje największy przedstawiciel lemurowatychindris. Chociaż indris posiada zazwyczaj czarno-białą sierść, to populacje w Parku Narodowym Mananara Nord są całkowicie czarne. Ponadto można tu spotkać lemura wełnistego, palczaka madagaskarskiego, czy gatunki ptaków Calicalicus madagascariensis, pustułka malgaska, Euryceros prevostii oraz Coracopsis nigra. W morskiej części parku można spotkać takie gatunki jak Kyphosus cinerascens, Leiognathus equulus, czy gatunki rodzaju Hemiramphus[2].

Klimat | edytuj kod

Klimat jest wilgotny z częstymi opadami i wysokimi temperaturami przez cały rok. Od listopada do marca obszar parku mogą nawiedzać cyklony[1].

Ludność | edytuj kod

Ludy Betsimisaraka i Tsimihety są głównymi grupami etnicznymi w tym regionie. Trudnią się przede wszystkim rolnictwem uprawiając ryż, kawowce, wanilię i goździki[1].

Turystyka | edytuj kod

Park jest dostępny dla turystów przez cały rok[1]. Wytyczono dla nich na terenie parku szlaki turystyczne[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Mananara Nord National Park (ang.). Travel Madagascar. [dostęp 15 grudnia 2013].
  2. a b c d e f Mananara Nord (ang.). Madagascar National Parks. [dostęp 15 grudnia 2013].
  3. Parc National de Mananara Nord. Google. [dostęp 15 grudnia 2013].
Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Mananara Nord" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy