Park Narodowy Ogasawara


Na mapach: 26°59′43,84″N 142°12′05,54″E/26,995510 142,201540

Park Narodowy Ogasawara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Narodowy Ogasawara (jap. 小笠原国立公園 Ogasawara Kokuritsu Kōen) to japoński park narodowy, który został utworzony 16 października 1972 r. i obejmuje ochroną większą część wulkanicznego archipelagu Ogasawara położonego ok. 1930 km na południe od wyspy Honsiu, na granicy Morza Filipińskiego i Oceanu Spokojnego. Ów park, którego powierzchnia wynosi 60,99 km² odznacza się ciekawą historią geologiczną, jak też wciąż dającą o sobie znać wysoką aktywnością sejsmiczną, czego efektem jest występowanie licznych gorących źródeł.

Charakterystyczne dla tych wysp są strome, trudno dostępne linie brzegowe, często w postaci klifów, których wysokość wynosi zazwyczaj od 50 do nawet 100 metrów. Większość wysp ponadto otacza rafa koralowa. Najwyższym wzniesieniem archipelagu jest osiągający 916 m n.p.m. masyw Południowej Iwo Jimy.

Na Wyspach Ogasawara panuje przyjemny podzwrotnikowy klimat, który wraz z żyznymi, utworzonymi z popiołów wulkanicznych glebami sprzyja istnieniu bioróżnorodnego ekosystemu zbliżonego do wilgotnego lasu równikowego. Archipelag ten stanowi schronienie dla około 500 gatunków roślin, z których 43% jest endemitami. W związku z czym wyspy określane są mianem Galapagosu Orientu.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Ogasawara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy