Park Narodowy Quttinirpaaq


Na mapach: 82°04′06,64″N 69°37′13,30″W/82,068510 -69,620360

Park Narodowy Quttinirpaaq w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Narodowy Quttinirpaaq (ang. Quttinirpaaq National Park, fr. Parc national Quttinirpaaq) – park narodowy położony w północno-wschodniej części wyspy Wyspa Ellesmere’a, na terytorium Nunavut w Kanadzie. Jest to najdalej na północ wysunięta cześć Kanady, jednocześnie park narodowy Quttinirpaaq jest najdalej na północ położonym parkiem narodowym na świecie. Park został utworzony w 1988 na powierzchni 37 775 km2, co czyni go drugim co do wielkości parkiem Kanady. W języku inuktitut słowo Quttinirpaaq oznacza „szczyt świata”.

Lodowiec Gull

Obszar ten jest zdominowany przez skały i lód. Jest to pustynia arktyczna z bardzo małą sumą opadów rocznych. Dostęp do parku jest bardzo utrudniony ze względu na brak infrastruktury drogowej. Dostęp drogą lotniczą jest możliwy dzięki lotnisku Tanquary Fiord Airport, które jest utrzymywane przez Parks Canada - agencję rządową odpowiedzialną za utrzymanie kanadyjskich parków narodowych. Loty odbywają się z lotniska w osadzie Resolute.

Fauna | edytuj kod

W parku występują m.in. zając polarny, renifer oraz piżmowół. Aczkolwiek rzadka roślinność i niskie temperatury pozwalają na przetrwanie jedynie małym populacjom. Flora i fauna jest skoncentrowana głównie w pobliżu jeziora Hazen.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (National Park of Canada):
Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Quttinirpaaq" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy