Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie


Na mapach: 53°26′42,69″N 14°32′01,20″E/53,445192 14,533667

Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Kasprowicza (do 1945 niem. Quistorp Park) – największy park miejski Szczecina położony w całości w granicach administracyjnych osiedla Łękno przy zbiegu granic z osiedlem Niebuszewo-Bolinko i północnej części Śródmieścia. Wraz z fragmentem Parku Leśnego Arkońskiego tworzy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński” o łącznej powierzchni 96,8 ha[1]. Na północy sąsiaduje z Ogrodem Dendrologicznym im. Stefana Kownasa.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Pomnik Czynu Polaków Władysław Hasior - Ogniste ptaki Teatr Letni Jezioro Rusałka Różanka

Park jest ograniczony ulicami: J. Słowackiego, B. Zaleskiego, S. Wyspiańskiego i P. Skargi, ma powierzchnię ok. 27 ha[2]. Został założony w 1900 r. i otrzymał nazwę Quistorp Park na cześć Johannesa Heinricha Quistorpa, który przekazał miastu sąsiadujące tereny: plac Jasne Błonia (zwany wówczas niem. Quistorp Aue) i Las Arkoński (do 1945 niem. Eckerberger Wald). Park położony jest na zboczach tzw. Doliny Niemierzyńskiej nad jeziorem Rusałka i stanowi krańcowy fragment Puszczy Wkrzańskiej[2]. Na przedłużeniu obecnej ul. Monte Cassino stał pomnik Ernsta Moritza Arndta, który obecnie nie istnieje.

W parku występują liczne gatunki drzew, które są rzadko spotykane w Polsce takie jak sosny: żółta i górska, świerk serbski i Brewera, cis, cypryśnik błotny, platan, ambrowiec balsamiczny, jesion mannowy oraz gatunki brzozy, wierzby, buku, jesionu i dębu. Spośród rzadziej spotykanych rosną tu także: skrzydłorzech kaukaski, kłęk amerykański, sosna Jeffreya, jodła Veitcha, topola chińska, grujecznik japoński oraz krzewy: berberysy, irgi, tawuły, perukowiec, parocja perska[3], oczar wirginijski, oczar japoński, kłokoczka, klon okrągłolistny.

W 1976 r. został zbudowany amfiteatr na ok. 4.500 miejsc oraz otaczające go po bokach rzeźby z kamienia. W amfiteatrze noszącym nazwę Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, głównie w sezonie letnim, odbywają się występy gwiazd, imprezy itp. W 2000 r. jedna trzecia widowni została zadaszona. W 2020 r. rozpoczęto przebudowę amfiteatru polegającą m.in. na jego całkowitym zadaszeniu[4].

Na przełomie wieków w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru umieszczono rzeźbę "Ogniste ptaki" (1975) autorstwa Władysława Hasiora.

3 września 1979 r. został odsłonięty Pomnik Czynu Polaków autorstwa Gustawa Zemły.

20 kwietnia 2007 oddano do użytku odtworzoną Różankę, leżącą niemal na skraju Parku Kasprowicza.

9 grudnia 2016 roku odsłonięto Pomnik Chłopca Węgierskiego upamiętniający pomoc udzieloną przez mieszkańców Szczecina mieszkańcom Budapesztu podczas powstania węgierskiego w 1956. Autorem rzeźby jest Richárd Juha.

Ciekawostki | edytuj kod

Badania archeologiczne, które prowadzono na terenie Parku w rejonie ulic Kochanowskiego i Curie-Skłodowskiej doprowadziły do odkrycia śladów osady germańskiej ludności kultury jastorfskiej zamieszkującej ten teren od ok. III w. p.n.e. do I w. n.e.[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. Gmina Miasto Szczecin, „Stan środowiska miasta Szczecina” (stan na dzień 31 grudnia 2002 roku)
  2. a b Raport o stanie miasta Szczecina 2004, www.szczecin.pl [dostęp 2018-11-01] .
  3. Parocja perska - rodzina oczarowate, opis drzewa i zdjęcia z Arboretum w Powsinie
  4. Wyborcza.pl, szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-16] .
  5. Waldemar Hejza: Materiały pomocnicze do konkursu krajoznawczego na Ogólnopolski Rajd „Szlakiem Walk o Szczecin”. W: Informator PTTK [on-line]. www.ros.pttk.pl. [dostęp 2015-04-23].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Park im. Jana Kasprowicza w Szczecinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy