Partia Osipowa


Partia Osipowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Osipowa (nieoficjalnie także: Łotewska Partia Narodowo-Demokratyczna; ros. Партия Осипова; Латвийская Национал-демократическая партия; łot. Latvijas Nacionāli Demokrātiskā partija, LNDP; Osipova Partija) – rosyjska lewicowa partia nacjonalistyczna działająca na Łotwie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Partia powstała w 2008 jako kontynuacja działającej w latach 2002–2008 Łotewskiej Partii Narodowo-Demokratycznej, do której likwidacji doprowadził sąd łotewski. Na jej czele stanął lider LNDP Jewgienij Osipow, od którego nazwiska wzięło swą nazwę nowe ugrupowanie. Zjazd założycielski Partii Osipowa odbył się 27 września 2008 w Lipawie i zgromadził głównie dawnych członków LNDP oraz ludność rosyjskojęzyczną (ponad 200 osób). Ugrupowanie zapowiedziało start w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz samorządu. Opowiedziało się za ochroną praw ludności rosyjskojęzycznej na Łotwie, w tym nadaniem obywatelstwa oraz uznaniem języka rosyjskiego za drugi język państwowy[1].

Program | edytuj kod

Poza wyżej wspomnianymi celami partia opowiada się za upamiętnieniem rosyjskiej[2] oraz radzieckiej przeszłości na Łotwie (w tym "wielkiej wojny ojczyźnianej", "wyzwolenia Łotwy spod okupacji faszystowskiej"[3] oraz rewolucji październikowej[4]).

Jest przeciwniczką obecnych centroprawicowych rządów na Łotwie, kapitalizmu[5] oraz członkostwa Łotwy w NATO i Unii Europejskiej[6], głosi hasła socjalne i skrajnie demagogiczne[7].

Opowiada się jednoznacznie za rosyjską polityką zagraniczną, w tym uznaniem Osetii Południowej i Abchazji[8].

Współpraca krajowa i międzynarodowa | edytuj kod

Ugrupowanie współpracuje z Lipawską Wspólnotą Rosyjską, Ruchem 13 stycznia, estońskim "Nocnym Dozorem", Liberalno-Demokratyczną Partią Republiki Białoruś[9] oraz polskim "klubem patriotycznym" "Witeź"[10].

Struktura i władze | edytuj kod

Siedziba partii mieści się w Lipawie, jednak posiada ona swoje struktury również w Dyneburgu, Rydze, Windawie i Wałce[11]. Na czele ugrupowania stoi były lider LDNP Jewgienij Osipow, jego zastępcą jest Sergiej Denisow[12].

Udział w wyborach | edytuj kod

Partia wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wystawiając w nich jednego kandydata[13] i uzyskując 2,1 tys. głosów, co przełożyło się na 0,27% poparcia[14]. W wyborach samorządowych partia odniosła sukces w Lipawie, uzyskując jeden mandat w Radzie Miejskiej[15]. W wyborach do rady powiatu w Wałce uzyskała 3,32%[16].

Przypisy | edytuj kod

 1. papildināta – Nodibināta jauna partija – «Osipova partija», diena.lv z 28 września 2008
 2. Русский десант
 3. Даугавпилсская ячейка Партии Осипова 8 и 9 мая; Субботник в Лиепае
 4. 7 ноября в Даугавпилсе
 5. Заявить своё «нет» обществу терпимости
 6. Против безумных директив Европейского Союза
 7. Партия Осипова проведёт митинг против социального геноцида
 8. "Россия, ты права!"
 9. BelaPAN, ЛДП договорилась о сотрудничестве с Латвийской национал-демократической партией, tut.by z 23 października 2006
 10. Латвийский легион нагнало польское проклятие, 26 февраля 2007 года, газета "Час", Иван МАТОВ]
 11. Informacja na stronie LDNP
 12. LETA, Dibināta jauna politiskā apvienība 'Osipova partija', delfi.lv z 28 września 2008
 13. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na stronie Centralnej Komisji Wyborczej
 14. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego na stronie Centralnej Komisji Wyborczej
 15. Wyniki wyborów do Rady Miejskiej Lipawy
 16. Wyniki wyborów do rady powiatu na stronie Centralnej Komisji Wyborczej
Na podstawie artykułu: "Partia Osipowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy