Partia Wolnego Handlu


Partia Wolnego Handlu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Wolnego Handlu (ang. Free Trade Party) – australijskie ugrupowanie polityczne istniejące od lat. 80 XIX wieku do roku 1909. Jak wskazywała już sama nazwa, jej nadrzędnym postulatem programowym był liberalizm w polityce celnej i stanowczy sprzeciw wobec protekcjonizmu.

Najważniejszym obszarem działalności partii była Nowa Południowa Walia, na której scenie politycznej partia odgrywała dominującą rolę w ciągu ostatnich dwóch dekad XIX wieku, zaś jej kolejni liderzy - Henry Parkes i George Reid - pełnili funkcję premiera tej kolonii. Po powstaniu zjednoczonej Australii w 1901, partia w pierwszych wyborach parlamentarnych uplasowała się na drugim miejscu i została najważniejszą partią opozycyjną. W latach 1904 - 1905 tworzyła mniejszościowy rząd pod wodzą Reida.

Gdy kwestia polityki handlowej przestała budzić większe emocje wśród australijskich wyborców, partia rozpoczęła poszukiwania nowej tożsamości. Zdecydowała się na bardzo radykalną krytykę lewicy i przemianowała na Partię Antysocjalistyczną (Anti-Socialist Party). Ostatecznie w 1909 połączyła się ze swoją niedawną główną konkurentką - Partią Protekcjonistyczną - tworząc Związkową Partię Liberalną.

Bibliografia | edytuj kod

  • Manning Clark, Historia Australii, Bellona / Marabut, Warszawa - Gdańsk 2004, s. 161 i nast.
Na podstawie artykułu: "Partia Wolnego Handlu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy