Paul de Jersey


Paul de Jersey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul de Jersey (ur. 21 września 1948 w Brisbane) – australijski prawnik i działacz społeczny, w latach 1998-2014 prezes Sądu Najwyższego Queensland, od lipca 2014 gubernator Queensland.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Kariera zawodowa | edytuj kod

Ukończył studia w zakresie nauk humanistycznych (sztuk) i prawa na University of Queensland. W 1971 uzyskał prawo wykonywania zawodu adwokata i podjął prywatną praktykę, w toku której specjalizował się w prawie handlowym oraz prawie konstytucyjnym. W 1981 otrzymał tytuł zawodowy radcy królowej (QC). W 1986 został powołany w skład Sądu Najwyższego Queensland, zaś w 1998 został prezesem tego sądu, co automatycznie dało mu status osoby zastępującej gubernatora stanu w czasie jego nieobecności lub wakatu na urzędzie gubernatorskim. Zajmował to stanowisko do 8 lipca 2014, kiedy to przeszedł na sędziowską emeryturę.

Działalność społeczna | edytuj kod

De Jersey był związany z kilkoma organizacjami zajmującymi się badaniami nad chorobami nowotworowymi. W latach 1991-2014 był społecznym doradcą prawnym anglikańskiego arcybiskupa Brisbane, z tytułem kanclerza archidiecezji. Od 2014 jest w strukturach kościelnych tytułowany kanclerzem seniorem.

29 lipca 2014 został zaprzysiężony na gubernatora Queensland.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

W 2000 De Jersey otrzymał Order Australii klasy Kawaler, zaś w 2003 Centenary Medal. Jest doctorem honoris causa University of Queensland oraz University of Southern Queensland.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paul de Jersey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy