Paulina (telenowela)


Paulina (telenowela) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paulina (hiszp. La Usurpadora, dosł. Uzurpatorka) – meksykańska telenowela wyprodukowana przez wytwórnię Televisa. W rolach głównych wystąpili Gabriela Spanic[1] i Fernando Colunga.

Spis treści

Wersja polska | edytuj kod

Wersja TVN | edytuj kod

W Polsce telenowela była emitowana na antenie TVN. Pierwszy odcinek wyemitowano 12 marca 1999 o godzinie 18.00[2]. Opracowaniem wersji polskiej zajęło się ITI Film Studio. Lektorem serialu był Mirosław Utta.

Wersja TV4 i TV6 | edytuj kod

Telenowela była ponowie emitowana od 17 stycznia 2019 o godzinie 16.00 w TV4[3][4]. Pierwszy odcinek obejrzało 245 704 widzów (2,46% udziałów)[5]. 15 lutego 2019 o godzinie 16:00 Czwórka pokazała odcinek nr 22. Był to ostatni epizod serialu wyemitowany na tej antenie. Od 18 lutego telenowela została przeniesiona do TV6. Szóstka rozpoczęła nadawanie telenoweli od odcinka 23. Serial był emitowany o godzinie 17.15[6][7]. Ostatni 102. odcinek serialu został wyemitowany 10 czerwca 2019 w TV6[8][9]. Stacje TV4 i TV6 wyemitowały Paulinę w nowej wersji lektorskiej. Lektorem serialu był Aleksander Pawlikowski.

Fabuła | edytuj kod

Historia sióstr bliźniaczek - Paoli Bracho i Pauliny Martinez (w obie role wcieliła się Gabriela Spanic). Paulina to delikatna i skromna dziewczyna mieszkająca na wsi w ubogiej chatce nad morzem. Po śmierci matki Pauli (Nuria Bages), która na łożu śmierci usiłowała jej coś wyznać, zostaje - jak jej się wydaje - sama na świecie. Tęskni za miłością i założeniem rodziny. Piękna Paola, jest bogata, ma męża, dwójkę dzieci (Carlitos'a i Lisset) i mieszka w pięknym domu. Jest wyrachowana i zła do szpiku kości, marzy o życiu bez trosk u boku swego kochanka (nie jednego zresztą), Alessandra (Enrique Lizalde). Podczas przypadkowego spotkania obu sióstr Paola od razu dostrzega bliźniacze podobieństwo i wpada na pomysł, aby wysłać Paulinę do swojego domu, gdzie udawałaby Paolę. Paola natomiast mogłaby w tym czasie podróżować i garściami czerpać z życia. Paulina na początku nie zgadza się, ale Paola podstępem (kradzież biżuterii) wymusza jej zgodę na pełnienie roli uzurpatorki. Po wielu przygotowaniach, podczas których Paulina uczy się zachowania Paoli, nadchodzi czas na wysłanie nowej "Paoli" do rezydencji rodziny Bracho. Paulina usiłuje pełnić rolę Paoli, jednakże ma zupełnie odmienny charakter, i to w tej nowej Paoli, a raczej w Paulinie, na nowo zakochuje się mąż - Carlos Daniel (Fernando Colunga). Oczarowane dzieci znajdują w niej czułą matkę, a walcząca z nałogiem alkoholowym seniorka rodu, babcia Piedad (Libertad Lamarque), duże wsparcie. Niespodziewanie powraca prawdziwa pani Bracho i demaskuje Paulinę, która zostaje wtrącona do więzienia. Teraz musi rozpocząć walkę o utraconą wolność i miłość Carlosa Daniela...

Obsada | edytuj kod

Paulina - ciąg dalszy | edytuj kod

W 1998 roku ukazał się film pt. Paulina - ciąg dalszy (Más allá de... La usurpadora), który jest kontynuacją dalszych losów Pauliny Martinez i Carlosa Daniela[10][11].

Adaptacje | edytuj kod

Paulina jest remakiem wenezuelskiej telenoweli La usurpadora, wyprodukowanej przez RCTV w 1972 roku, z udziałem Raúla Amundaraya i Mariny Baura. Przed Pauliną powstały jeszcze dwie telenowele. W 1981 roku Televisa stworzyła wersję zatytułowaną El hogar que yo robé, a w 1987 roku RCTV wyprodukowała remake o tytule La intrusa. W 2012 roku Univision zrealizował swoją wersję pod tytułem "¿Quién eres tú?"[12].

Na początku 2019 roku Televisa ogłosiła nowy projekt "Fabryka marzeń" ("Fabrica de suenios"), dzięki któremu do życia powróci dwanaście największych hitów Televisy, które zostaną przywołane do formatu 25. odcinków[13]. Nową wersję otrzyma również "Paulina". Główną rolę w nowej wersji zagra Sandra Echeverría[14], a partnerować jej będzie Andrés Palacios. W nowej wersji Paola będzie Pierwszą Damą Meksyku[15].

Przypisy | edytuj kod

 1. Gabriela Spanic: jak dziś wygląda gwiazda telenoweli "Paulina"?, kultura.onet.pl
 2. Głos Pomorza, 1999, marzec, nr 60, s. 12
 3. Telenowela „Paulina” w Czwórce, tvpolsat.info
 4. „Paulina” z Gabrielą Spanic od 17 stycznia w Czwórce, novela.pl
 5. Kultowe, ale niepopularne, novela.pl
 6. "Paulina". Meksykańska telenowela 18 lutego znika z TV4! Gdzie oglądać historię Pauliny i Paoli?, telemagazyn.pl
 7. Telenowela „Paulina” zostanie przeniesiona z Czwórki do Szóstki, tvpolsat.info
 8. "Paulina" odcinek 102. Ślub Pauliny i Carlosa Daniela w finale serialu! Kiedy koniec?, telemagazyn.pl
 9. „Paulina” – Odcinek 102: I żyli długo i szczęśliwie, novela.pl
 10. Más allá de la usurpadora, Filmweb
 11. Más allá de la usurpadora, IMDb
 12. Conheça as versões de ‘A Usurpadora’ ao longo da história, telaemvista.com
 13. Antologia czołowych produkcji Televisy w nowym formacie, novela.pl
 14. Fabryka marzeń Televisy rusza z produkcją, novela.pl
 15. Sandra Echevarría pierwszą damą Meksyku w remake’u „Pauliny”, novela.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Paulina (telenowela)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy