Pavel Benc


Pavel Benc w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pavel Benc (ur. 10 lipca 1963 w Jabloncu) - czeski biegacz narciarski reprezentujący także Czechosłowację, brązowy medalista olimpijski.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Sarajewie. W swoim najlepszym starcie, w biegu na 30 km techniką klasyczną zajął tam 34 miejsce. Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Calgary osiągnął swój największy sukces olimpijski wraz z Radimem Nyčem, Václavem Korunką i Ladislavem Švandą zdobywając brązowy medal w sztafecie 4x10 km. Jego najlepszym wynikiem indywidualnym na tych igrzyskach było 27 miejsce w biegu na 50 km techniką dowolną. Na tym samym dystansie podczas igrzysk olimpijskich w Albertville zajął 8 miejsce, co pozostaje najlepszym wynikiem w historii jego indywidualnych startów na igrzyskach. Startował ponadto na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer jednak jego najlepszym wynikiem było zaledwie 25 miejsce na dystansie 30 km techniką dowolną. Na późniejszych igrzyskach już nie startował.

W 1985 r. zadebiutował na mistrzostwach świata zajmując 16 miejsce w biegu na 50 km techniką klasyczną podczas mistrzostw w Seefeld in Tirol. Na mistrzostwach świata w Val di Fiemme osiągnął swój najlepszy wynik zajmując 5 miejsce na dystansie 50 km stylem dowolnym. Dwa lata później, podczas mistrzostwach świata w Falun zajął 7 miejsce na tym samym dystansie. Mistrzostwa świata w Thunder Bay odbywające się w 1995 r. były ostatnimi w jego karierze. Ponownie najlepszy wynik uzyskał w biegu na 50 km techniką dowolną, tym razem zajmując 14 miejsce.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 1988/1989 i 1990/1991, kiedy to zajmował 25 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nidy nie stanął na podium zawodów Pucharu Świata. W 1997 r. postanowił zakończyć karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Pavel Benc nigdy nie zajął miejsca na podium zawodów PŚ.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Radim Nyč, Václav Korunka, Pavel Benc, Ladislav Švanda
  2. Skład drużyny: Radim Nyč, Lubomír Buchta, Pavel Benc, Václav Korunka
  3. Skład drużyny: Lubomír Buchta, Václav Korunka, Jiří Teplý, Pavel Benc
  4. Skład drużyny: Milan Blaško, Miloš Bečvář, Pavel Benc, Petr Lisičan
  5. Skład drużyny: Ladislav Švanda, Miloš Bečvář, Petr Lisičan, Pavel Benc
  6. Skład drużyny: Lubomír Buchta, Václav Korunka, Radim Nyč, Pavel Benc
Na podstawie artykułu: "Pavel Benc" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy