Peugeot P4


Peugeot P4 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peugeot P4 – lekki samochód terenowy używany przez armię Francji. Produkowany przez firmę Peugeot na bazie samochodu Mercedes-Benz klasy G, obecnie jest wycofywany na rzecz pojazdu PVP produkowanego przez firmę Panhard.

Peugeot P4 | edytuj kod

Peugeot P4 to nieopancerzony, terenowy samochód z napędem na cztery koła zaprojektowany na potrzeby francuskiej armii. Bazuje na Mercedesie klasy G, jednak silniki i wyposażenie pochodzą od Peugeota.

Samochód ten został zaprojektowany w latach 70. w ramach współpracy Peugeota z Mercedesem w proporcji 50/50%. Samochód otrzymał silnik pochodzący z Peugeota 504 oraz skrzynię biegów z Peugeota 604, instalację elektryczną własnej produkcji oraz wyposażenie wnętrza. Reszta była wykonywana przez Mercedes-Benz, a końcowy montaż odbywał się w fabryce Peugeota w Sochaux. Prototyp powstał w 1978 roku. Wtedy też zaczęły się długotrwałe testy bazujące m.in. na rajdzie w Algierii wersji z silnikiem benzynowym jak i Diesla.

Armia francuska zamówiła 15 000 sztuk P4 w wersji benzynowej jak i Diesla, jednak w 1981 roku zamówienie zmniejszyło się do 13 500 sztuk w ramach zmniejszania liczebności armii. W 1985 produkcja przeniosła się do zakładów Panhard, gdzie wyprodukowano 6000 sztuk.

Powstały dwie wersje Peugeota P4, z silnikiem VP4A11 benzynowym i VP4A50 Diesla.

Szczegółowe dane techniczne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Peugeot P4" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy