Pezet


Pezet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł Kapliński, właściwie Jan Paweł Kapliński[1] (ur. 18 kwietnia 1980 w Warszawie[2]), znany jako Pezetpolski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca. Członek duetu Płomień 81.

Kapliński występuje od 1998, początkowo wraz z zespołem Płomień 81, który założył ze szkolnym kolegą Marcinem Doneszem (znanym pod pseudonimem Onar). Pezet sprzedał w Polsce ponad 129 tys. płyt. Wraz z zespołem do 2005 nagrał trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) i Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 nakładem T1-Teraz ukazał się pierwszy album solowy Pezeta zatytułowany Muzyka klasyczna.

Za wydany w 2004 roku album Muzyka poważna, zrealizowany z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B[3]. Kolejną nominację Kapliński otrzymał za solowy album pt. Muzyka rozrywkowa (2007)[4]. Był prezenterem programu Rap Fura emitowanego na antenie stacji telewizyjnej Viva. Wystąpił również gościnnie w serialu kryminalnym emitowanym na antenie stacji TVNKryminalni[5]. Od 2013 roku na antenie stacji rbl.tv wraz z Rafałem Groblem prowadzi audycję Muzyka Nowoczesna[6].

Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats[7]. Jest także właścicielem marki odzieżowej Koka[8]. W 2011 roku został sklasyfikowany na szczycie listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[9]. Rok później znalazł się na 2. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[10]. Jego młodszy brat, Michał, również jest raperem i występuje pod pseudonimem Małolat[11][12].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

1998–2002: Początki kariery, Muzyka klasyczna | edytuj kod

Kapliński zainteresował się hip-hopem jako nastolatek. We wczesnej młodości nosił on przydomek PZU, co stanowiło akronim od „Paweł z Ursynowa”[13]. Jednakże wkrótce potem pseudonim został skrócony do Pezet. Wraz ze szkolnym kolegą Onarem nagrał pierwszy utwór zatytułowany „Ursynów 99”[13]. Kompozycja ta została wydana na kompilacji Enigma: 0-22 vol. 2[13]. W 1998 roku wraz z Onarem założył grupę Płomień 81, której pierwszy człon powstał na podstawie pomysłu matki Onara, natomiast liczba „81” pochodziła od numeru szkoły podstawowej, gdzie spotykali się młodzi raperzy[13]. Wkrótce potem Marcin Grabski, właściciel wytwórni Asfalt Records zaproponował realizację debiutanckiej wspólnej płyty Pezeta i Onara[14]. 27 sierpnia 1999 roku został wydany album zatytułowany Na zawsze będzie płonął. Pochodzący z tego wydawnictwa utwór „Kim Jestem Pytasz” został następnie wydany na kompilacji Hip-hopowy raport z osiedla, co było wyróżnieniem dla twórców[13].

Również w 1999 roku Pezet wraz z Onarem zostali zaproszeni przez DJ-a 600V do udziału przy nagrywaniu albumu pt. Szejsetkilovolt[13]. Raperzy wystąpili w utworze pt. „Mieszkam w mieście”[13]. Na kompilacji wystąpił ponadto również Deus, późniejszy członek Płomień 81[13]. W 2000 roku Pezet i Onar niezadowoleni z promocji debiutanckiego album zdecydowali się na podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną R.R.X.[14] 26 października tego samego roku został wydany drugi album pt. Nasze dni[14]. W nagraniach wystąpili liczni goście m.in. Waco, Stasiak, Fenomen i młodszy brat Pezeta – Małolat[13]. Wkrótce potem Onar i Pezet zdecydowali się na współpracę z innymi twórcami hip-hopowymi[14]. Kapliński podjął współpracę z Eldoką i Dizkretem z którymi założył formację Obrońcy Tytułu, wraz z którą występował podczas festiwali freestyle’owych[13]. Raperzy nagrali m.in. diss na rapera Tede zatytułowany „Gotów na bitwę”, który rozpoczął beef pomiędzy twórcami[13]. Rozwiązanie konfliktu nastąpiło podczas koncertu Bitwa Płocka w 2001 roku, podczas której Obrońcy Tytułu wystąpili przeciwko formacji Gib Gibon Skład wspierającej Tedego, który ostatecznie został zwycięzcą konfrontacji[15].

2002–2007: Muzyka poważna | edytuj kod

Pezet, 2010

W 2002 roku Pezet wraz z producentem Mikołajem Bugajakiem znanym pod pseudonimem Noon nagrał album Muzyka klasyczna[15][16]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili Ash, Małolat, Eldo, Fokus i Ten Typ Mes[13]. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni T1-Teraz i sprzedało w nakładzie przekraczającym 20 tys. egzemplarzy[13]. W ramach promocji zostały zrealizowane również teledyski do utworów „Re-fleksje”, „Seniorita” i „Bez twarzy”[15]. Po sukcesie wydawnictwa muzycy przystąpili do prac nad kolejnym albumem[13]. 22 kwietnia 2004 został wydany album Muzyka poważna[15][17]. Wydawnictwo było początkowo zatytułowane „Dowód osobisty” jednakże tuż przed wydaniem tytuł uległ zmianie[13]. Drugi album promowały teledyski do kompozycji „Nie jestem dawno”, „Szósty zmysł” i „W branży”, mimo to nie odniosła spodziewanego sukcesu[13]. Kapliński w tekstach opowiadał o swoich przemyśleniach związanych z młodością, życiowych błędach oraz bliskich mu ludziach. Ponadto na płycie został wydany remiks utworu „Nie jestem dawno” zawierający bezprawnie wykorzystane sample z płyty Mania szybkości heavymetalowej grupy Fatum[18]. Obie strony doszły do ugody mimo zapowiadanego pierwotnie przez muzyków Fatum procesu sądowego[19].

Również w 2004 roku Pezet wystąpił gościnnie na debiutanckiej płycie perkusisty zespołu T.LoveSidneya Polaka zatytułowanej Sidney Polak[20]. Raper wystąpił w kompozycjach „Otwieram wino” oraz „Radio WWA”[20]. Następnie w czerwcu został wydany debiutancki album Onara pt. Osobiście. Na płycie ukazał się utwór „04 to już nie 95”, w którym gościnnie wystąpił Pezet[13]. Ponowna współpraca z Onarem przyczyniła się do stworzenia przez nich trzeciego wydawnictwa Płomień 81. 15 października 2005 roku został wydany album Historie z sąsiedztwa[21]. Jednakże na płycie zabrakło trzeciego członka Płomień 81, Deusa[13]. W międzyczasie młodszy brat Pezeta – Małolat został aresztowany pod zarzutem handlu narkotykami[13]. W ramach pomocy bratu, Pezet zorganizował szereg koncertów, którego pomogły w sfinansowaniu kosztów postępowania sądowego[13]. W 2006 roku Pezet rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną Viva Polska, na antenie której prowadził program Rap Fura[22]. Podczas rocznej emisji programu, gośćmi Kaplińskiego byli m.in. Pono, Pjus, Mes, Małolat, Sokół, Onar, Wdowa i Ero[13].

2007–2012: Muzyka rozrywkowa oraz Muzyka emocjonalna | edytuj kod

(od lewej) Mormon, Małolat i Pezet podczas koncertu na Coke Live Music Festival 2012

15 października 2007 roku ukazał się debiut solowy Pezeta zatytułowany Muzyka rozrywkowa[23]. Kompozycje na płycie zostały wyprodukowane przez takich twórców jak Szogun, Korzeń i Kociołek[13]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów „Na tym osiedlu” z gościnnym udziałem Onara oraz „Noc i dzień” z udziałem Fame District i Małolata[13]. Następnie w udzielonym wywiadzie Kapliński zaanonsował wydanie płyty wraz z bratem Małolatem. 2 czerwca 2009 roku został wydany drugi album Pezeta zatytułowany Muzyka emocjonalna[13]. Wydawnictwo wydane w nakładzie 5000 egzemplarzy dostępne do nabycia jedynie za pośrednictwem specjalnie w tym celu stworzonej strony, która następnie przestała istnieć. Gościnnie na płycie wystąpili Małolat i Lilu[13]. W wywiadzie 1 lutego 2010 Kapliński zapowiedział pierwszego gościa z nadchodzącej płyty, którą nagrywa wspólnie ze swoim bratem Małolatem[24]. Gościem tym był włoski raper – Fabri Fibra[24].

2 października 2010 ukazał się wspólny album braci Kaplińskich pt. Dziś w moim mieście[25][26]. Oprócz włoskiego muzyka, wystąpili także polscy artyści: grupa Molesta Ewenement, Grizzli z EastWest Rockers, VNM czy raper Małpa. Płyta zadebiutowała na 5. miejscu notowania OLiS[27]. 19 sierpnia 2011 roku ukazał się singel „Co mam powiedzieć” zwiastujący kolejny solowy album Pezeta pt. Radio Pezet. Do piosenki powstał także teledysk zrealizowany przez zespół producencki 2 DajREKTORS. Drugi singel pt. „Noc jest dla mnie” z gościnnym udziałem Fokusa ukazał się 16 grudnia tego samego roku. Premiera wyprodukowanej w większości przez Sidneya Polaka płyty uległa wielomiesięcznemu opóźnieniu z niepodanych do publicznej wiadomości przyczyn. W międzyczasie, 5 lipca 2012 roku ukazał się pierwszy album koncertowy rapera pt. Live in 1500m2, ponownie zrealizowany wraz z udziałem Małolata[28]. Na albumie znalazły się utwory z poprzedniej wspólnej płyty braci Kaplińskich, a także nagrania z solowego repertuaru Pezeta. Na płycie wystąpił tylko jeden gość – elbląski raper VNM. Album promowany był teledyskiem „Jestem sam”. 17 sierpnia odbyła się premiera trzeciego singla „Supergirl”, promującego ostatecznie zatytułowany album Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak. Natomiast premiera trzeciej w katalogu Koka Beats płyty została wyznaczona na 4 września 2012 roku[29].

2012–2019: Radio Pezet oraz przerwa w karierze | edytuj kod

Album zadebiutował na 2. miejscu OLiS i rozszedł się w ponad 15 000 kopii[30][31]. Po premierze płyty Sidney Polak udzielił wywiadu dla radia Roxy FM, gdzie zarzucił raperowi brak profesjonalizmu, kłamstwa i niesłowność, głównie w kwestii warunków ich współpracy[32]. Oznajmił również, że artysta zawalał sesje nagraniowe przez problemy z alkoholem, reklamowanie produktów w tekstach oraz zerwanie znajomości z Kamilem Bednarkiem przez obawę o opinie środowiska hip-hopowego[32]. Pezet odparł wszystkie zarzuty, oznajmiając, że są one nieprawdziwe, nierzetelne i pomawiające, dodając, że Sidney chce zwrócić tylko na siebie uwagę[32]. W 2013 Pezet udzielił wywiadu dla czasopisma „Przekrój”, gdzie wypowiedział się na temat swoich problemów zdrowotnych z kręgosłupem, artyście grozi kalectwo[33]. W 2012 roku raper przez powody zdrowotne odwołał swoją trasę koncertową promującą najnowszą płytę[34]. 7 maja 2013 roku wydaje singiel pt. „Ostatni Track” a media obiegły informacje o jego prawdopodobnym końcu kariery[35]. Po trzech latach raper wrócił z utworem „Co jest ze mną nie tak”, nagrywając go wraz z Czarnym HIFI, promując film pt. „Kamper”[36]. Następnie wrócił po 4 latach do koncertowania, występując na imprezie w Białymstoku[37]. Pezet w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapowiedział, że wraz z Auerem pracuje nad nową płytą, która będzie jego ostatnim albumem w karierze[38]. 13 grudnia 2016 roku raper wydaje pierwszy singiel z zapowiedzianej płyty pt. „Nie zobaczysz łez” początkowo tylko w serwisie Tidal, a 19 stycznia 2017 udostępniony do darmowego odsłuchu[39][40]. Singiel rozszedł się w ponad 10 000 kopii zdobywając status złotej płyty[41], oraz dobił do 1. miejsca stacji Hip-hop.tv na platformie Eska TV[42]. 5 lipca 2017 w ramach reedycji albumu Dziś w moim mieście powstał nowy utwór nagrany wraz z bratem rapera Małolatem pt. „Pragniesz”[43]. 10 lipca 2017 w wywiadzie dla newonce.com raper poinformował, że pracę nad nowym albumem zostały wstrzymane[44]. W czerwcu 2018 Pezet wystąpił na koncercie H&M Music, na którym został zaprezentowany nowy utwór pt. „Nauczysz się czekać” prawdopodobnie pochodzący z nadchodzącej płyty tego artysty.

Od 2019: Muzyka współczesna | edytuj kod

13 czerwca 2019 roku ukazał się singiel pt. „Obrazy Pollocka” który zapowiedział album Muzyka współczesna z zaplanowaną premierą na 27 września 2019 roku. Wraz z klipem ruszyła przedsprzedaż płyty[45]. Po zaplanowanej na 27 września premierze Muzyka Współczesna pokryła się platyną, po sprzedaniu ponad 30 tys. płyt. 19 grudnia odbył się, jak na tamten moment, jedyny planowy koncert z serii Muzyki współczesnej na Hali Torwar. Po wyprzedaniu wcześniej wymienionej hali Pezet podjął się trasy koncertowej Magenta Tour, jednak przez epidemię koronawirusa do skutku doszły jedynie koncerty w Katowicach (MCK Katowice) i Gdyni (Gdynia Arena). W 2020 roku Pezet powrócił wraz z Onarem jako Płomień 81.

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Płomień 81, w sekcji Dyskografia.

Albumy studyjne | edytuj kod

Albumy kolaboracyjne | edytuj kod

Albumy kompilacyjne | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

Single | edytuj kod

Inne notowane lub certyfikowane utwory | edytuj kod

Kompilacje różnych wykonawców | edytuj kod

Gościnne występy | edytuj kod

Teledyski | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Zestawienie miesięczne za czerwiec 2012. Lista bestsellerów przygotowywana na podstawie danych pochodzących z firm fonograficznych, opracowana przez ZPAV.

Przypisy | edytuj kod

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 381. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Pezet (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-05].
 3. a b ZPAV: Fryderyki 2004 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 4. a b ZPAV: Fryderyki 2008 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 5. „Kryminalni” w rytmie hip-hopu (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 6. Pezet i Sokół z programami w rbl.tv (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2013-10-18].
 7. Koka Beats (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-04-18].
 8. Czym jest KOKA od Pezeta? (pol.). hiphopnieumarl.pl. [dostęp 2012-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)].
 9. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)].
 10. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów (pol.). porcys.com. [dostęp 2015-07-24].
 11. Wizytówka – Pezet (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-05].
 12. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 322. ISBN 83-89738-75-9.
 13. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Deszcz: Biografia Pezeta (pol.). pezet81.pl. [dostęp 2010-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-23)].
 14. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 394. ISBN 83-89738-75-9.
 15. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 388–389. ISBN 83-89738-75-9.
 16. Noon + Pezet = Muzyka klasyczna (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 17. Poważni Pezet i Noon (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 18. Fatum zaciążyło nad Pezetem i Noonem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 19. Fatum, Pezet i Noon: Zapanowała zgoda (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 20. a b Sidney Polak „Otwiera wino” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 21. „Historie z sąsiedztwa” Pezeta i Onara (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 22. Pezet w TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 23. 15 nowych kawałków Pezeta (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 24. a b Pezet: Wywiad (pol.). nowin24.pl. [dostęp 2010-04-07].
 25. Pezet & Małolat – „Dziś w moim mieście” (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-14)].
 26. Dziś W Moim Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-26].
 27. OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2010-03.10.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-08].
 28. Pezet/Małolat – Live In 1500m2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 29. 1 NA 1: Artur Rawicz vs Pezet (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-04)].
 30. a b Złote płyty CD przyznane w 2013 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29] .
 31. OLiS – sprzedaż w okresie 03.09.2012 – 09.09.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-13].
 32. a b c INTERIA.PL, Pezet kontra Sidney Polak. Konflikt się zaostrza [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 33. Pezet ma poważne problemy zdrowotne, „Onet Muzyka”, 10 czerwca 2013 [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-29]  (pol.).
 34. INTERIA.PL, Pezet odwołuje całą trasę koncertową [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 35. Pezet w formie, ale twierdzi, że to ostatni track! Zobacz nowy kawałek Pezeta! [VIDEO] – informacje, premiery teledysków – ESKA.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 36. INTERIA.PL, Pezet wraca z utworem „Co jest ze mną nie tak” [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 37. Pezet wraca na dobre. Zagra na kolejnym festiwalu. Obok m.in. Mesa, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 38. Nowe kawałki Pezeta? „Nie zabraknie elektroniki, pojawią się sample z black metalu”, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-29]  (pol.).
 39. Nowy klip Pezeta trafił na YouTube, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 40. „Nie zobaczysz łez” – nowy teledysk Pezeta, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 41. a b Złote płyty CD przyznane w 2017 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29] .
 42. a b Dycha sztosów: Pezet już liderem, glamrap.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 43. Pezet/Małolat „Pragniesz” – bracia wracają z nowym teledyskiem, glamrap.pl [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-12]  (pol.).
 44. FENT, Pezet wstrzymuje prace nad płytą: „fajnie się zapowiadało, ale nie poszło dalej”, Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2017-07-24]  (pol.).
 45. Pezet wraca z nowym albumem. Jest pierwszy singiel z „Muzyki Współczesnej”, Noizz, 14 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-14]  (pol.).
 46. a b OLiS – sprzedaż w okresie 08.04.2002 – 14.04.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 26.04.2004 – 03.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 12.11.2007 – 18.11.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2010 – 03.10.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-08].
  OLiS – sprzedaż w okresie 29.06.2018 – 05.07.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-07-12].
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2019 – 03.10.2019 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2019-10-10].
 47. Pezet sprzedał 24 tys. sztuk „Muzyki klasycznej”, glamrap.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 48. Pezet/Noon zakazani? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 49. a b Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku, ZPAV [dostęp 2019-10-31] .
 50. Pezet – Muzyka emocjonalna (pol.). seenonstage.pl. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-27)].
 51. a b c ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-09-23].
 52. a b c d Platynowe płyty CD przyznane w 2020 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-30] .
 53. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29] .
 54. TOP 100 – Zestawienie miesięczne za czerwiec 2012 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
 55. Pezet – Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). lp3.pl. [dostęp 2011-08-13].
 56. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Pezet (pol.). radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)].
 57. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 58. a b Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 59. Pezet/ Noon – „Szósty Zmysł” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-28].
 60. Pezet-Noon – Nie Jestem Dawno (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-08-29].
 61. Pezet – W moim świecie. [dostęp 2018-11-12].
 62. a b Pezet „Muzyka rozrywkowa” reedycja 2cd, kokabeats.pl [dostęp 2017-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30]  (pol.).
 63. a b c d e Złote płyty CD przyznane w 2020 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29] .
 64. Pezet – „Co mam powiedzieć” (pol.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 65. Pezet – „Noc jest dla mnie” (pol.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 66. Pezet – „Supergirl” (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 67. Pezet – Ostatni Track (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-12-14].
 68. Nie Zobaczysz Łez – Single Pezet (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-05].
 69. Pezet & Małolat – Pragniesz (prod. Auer, cuty DJ Panda). Koka Beats 2017-07-05. [dostęp 2018-11-12].
 70. Pezet – Piroman [Projekt Tymczasem. Koka Beats 2018-09-13. [dostęp 2018-11-12].
 71. Pezet – Droga (prod. Auer) [serial Kropla Prawdy. Koka Beats 2018-11-05. [dostęp 2018-11-12].
 72. Pezet – Kartel (prod. Auer, cuty DJ Panda). Koka Beats 2018-11-16. [dostęp 2018-11-17].
 73. Pezet – Obrazy Pollocka (prod. Auer). Koka Beats 2019-06-13. [dostęp 2019-06-14].
 74. Dawid Podsiadło – Nie ma fal (AirPlay Top: 10.11. – 16.11.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-11-19].
 75. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-08-22].Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Sindey Polak & Lech Janerka (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-08-22].
 76. 30 ton – lista, lista przebojów – 29 września 2002 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 77. Sidney Polak – „Otwieram Wino” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-22].
 78. Co Jest ze Mną Nie Tak – Single Pezet & Czarny Hi-Fi (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-09-29].
 79. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-02] .
 80. Blokersi (Soundtrack) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 81. JuNouMi Records EP Vol.2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 82. JuNouMi Records EP vol.3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 83. Klan CD#33 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 84. Konkret Presents (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 85. Nakręceni, Czyli Szołbiznes Po Polsku (Soundtrack) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 86. Road Hip Hop 2004 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 87. Popcorn – Hip Hop Mania 3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 88. Popcorn – Hip Hop Mania 4 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 89. Road Hip Hop 2005 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 90. U ciebie w mieście 2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 91. ESKA Squad 3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 92. EmbargoNagrania: Muzyka Miejska Cz.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 93. Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 94. Mixtape Prosto 600V (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-21].
 95. Grube Jointy 2: Karani Za Nic (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 96. Prosto Mixtape Dj KEBS (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-16].
 97. Krystian Krupiński: Prosto Mixtape Cztery – okładka oraz pełna lista gości, wśród nich Taco Hemingway! (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-11-29].
 98. O$ka – „Kompilacja” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 99. Grammatik – „Światła Miasta” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 100. ZWR – „Sprawy Sedno” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 101. O$ka – „Kompilacja 2” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 102. Eldo – „Opowieść O Tym, Co Tu Dzieje Się Naprawdę” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 103. Elemer – „Poszło W Biznes” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 104. Lari Fari – „Dusza” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 105. Paresłów – „Galaktao” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 106. Stare Miasto – „Minuty” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 107. Waco – „Świeży Materiał” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 108. White House – „Kodex” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 109. Red – „Al-Hub” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 110. O.S.T.R. – „Tabasko” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 111. Flexxip – „Flexxip” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 112. DizkretPraktik – „IQ” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 113. Eis – „Gdzie Jest Eis?” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 114. Onar i O$ka – „Wszystko Co Mogę Mieć” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 115. Mały Esz Esz – „Bez Zabezpieczeń” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 116. Pih – „Krew, Pot I Łzy” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 117. Sidney Polak – „Sidney Polak” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 118. DJ 600V – „Style (operacja Zrób To Głośniej)” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 119. O$ka – „Przez $ Jak...” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 120. Onar – „Osobiście” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 121. Praktik – „Dobra Częstotliwość” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 122. WdoWa – „Braggacadabra” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 123. Pelson – „Sensi” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 124. Małolat/Ajron – „W Pogoni Za Lepszej Jakości Życiem” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 125. Hardkorowe Brzmienie – „Mamy To Co Chcemy” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 126. Kali (Szybki Szmal) – „2002–2004” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 127. Beatowsky – „Beatowsky” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 128. Onar – „Pod Prąd” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 129. Molesta/Ewenement – „Molesta I Kumple” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 130. Fokus – „Alfa I Omega” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 131. Sidney Polak – „Cyfrowy styl życia” (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2011-09-21].
 132. DonGuralEsko & Matheo – „Inwazja Porywaczy Ciał” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 133. Onar – „Jeden Na Milion” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 134. Buczer – „Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 135. Tede – „Fuck Tede / Glam Rap” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 136. Pih – „Dowód Rzeczowy Nr 1” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 137. VNM – „De Nekst Best” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 138. Diox/The Returners – „Logika Gry” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 139. Chada – „WGW” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 140. KrzyHu – Zeszyt Outsidera (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 141. Bosski Roman – „Krak4” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-18].
 142. Franek – Dalej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 143. Zjawin – Wszystko Jedno (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 144. Jeden Z Was (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 145. CNO2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-16].
 146. Pokahontaz – Rekontakt (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 147. Donatan – Równonoc (pol.). hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 148. Czarny HiFi – Niedopowiedzenia (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 149. Mixtura – Duch W Maszynie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-30].
 150. Gruby Mielzky – 1.5 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-03].
 151. KaCeZet & Fundamenty – Dziennik Kapitana Cz.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-22].
 152. Flint – Stary, Dobry Flint (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-03].
 153. Miuosh X Onar – Nowe Światło (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-01].
 154. DJ.B & Szczur – Zaraza (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-03].
 155. Wuzet – Własne Zdanie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-22].
 156. Pih – Kino Nocne (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-02].
 157. Małolat – Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2015-11-17].
 158. Onar – Zachrypnięte gardło (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-01-11].
 159. Mateusz Natali: Otsochodzi feat. Pezet „Aha” – teledysk (pol.). popkiller.pl, 2017-11-24. [dostęp 2018-06-26].
 160. a b Marek Adamski: Onar ft. Pezet, Bilon „Equipment” – teledysk (pol.). popkiller.pl, 2018-05-22. [dostęp 2018-06-26].
 161. Hemp Gru – Życie Warszawy 2 ft. Małach, Parzel, Onar, Kaczy, Siwers, Sokół, Pezet, Proceente, Rufuz. DIIL.TV 2018-11-09. [dostęp 2018-11-17].
 162. Zepsuty Klimat. 2018-11-09. [dostęp 2018-11-17].
 163. O S A D na Instagramie: „Już dzisiaj ruszyła sprzedaż OSAD EP płyta w limitowanym nakładzie 5000 szt. dostępna na preorder.pl/osad 💨 Podczas kilku dni spędzonych…”, Instagram [dostęp 2018-11-17]  (pol.).
 164. Pezet Noon – Refleksje – Teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 165. Pezet/Noon – „Seniorita” (pol.). youtube.pl. [dostęp 2011-10-10].
 166. Pezet/Noon – „Nie jestem Dawno” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-01-19].
 167. Pezet/Noon – „Szósty zmysł” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-15].
 168. Pezet/Noon – „W branży” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15].
 169. Pezet – „Na tym osiedlu (ft. Onar)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15].
 170. Pezet – „Noc i dzień (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 171. Nowy teledysk Pezeta (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2008-12-04].
 172. Pezet/Małolat – „Nagapiłem się (ft. Małpa)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15].
 173. Pezet/Małolat – „Dziś w moim mieście” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-29)].
 174. Pezet/Małolat – „Dopamina” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-31)].
 175. Rap One Shot #17: Pezet „Niewiadomo” prod. Tasty Beats (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-25].
 176. Pezet- „Co mam powiedzieć” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-02)].
 177. Pezet- „Noc jest dla mnie” (feat. Fokus) (pol.). orange.pl. [dostęp 2012-03-05].
 178. Pezet, Małolat – Jestem sam (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 179. Pezet „Miejski Sound (City Remix)” teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 180. Pezet – „Chmura” teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 181. Pezet „Supergirl” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2012-08-23].
 182. Auer zremiksował „Supergirl” Pezeta (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-13)].
 183. Pezet&Małolat – Zaalarmuj (live in Stodoła) (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-10-31].
 184. Pezet feat. Fokus „Noc jest dla mnie” prod. Sidney Polak (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-02-09].
 185. Pezet – „Slang 2” – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 186. Pezet – „Lojalność?” feat. Flint (Szogun Remix) (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 187. Remix „Lojalności” Pezeta (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-06-29].
 188. Pezet Ft. Wuzet – „Lojalność?” (PLN.BETZ Remix) – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 189. Pezet – „Lojalność?” Zobacz teledysk! (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-07-01].
 190. „Ostatni track” – Pezet promuje trasę Red Bull (video) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-03)].
 191. Pezet feat. Aś – Byłem [Official Music Video (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-04-24].
 192. Mateusz Natali: Pezet & Czarny HIFI „Co jest ze mną nie tak” – nowy teledysk! (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-03-24].
 193. Pezet – piosenka Droga z wyjątkowym teledyskiem! [VIDEO + GALERIA], www.eska.pl [dostęp 2019-11-25] .
 194. Lari Fari – „Miłość w moim mieście (feat. Pezet)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-12-20].
 195. CHADA – „Niesiemy prawdę” – trailer (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-07-17].
 196. Donatan – „Budź się” (feat. Donguralesko, Pezet, Pih) (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-24)].
 197. Video Dnia: Zaraza ft. Pezet, Juras, Sokół „Dom zły” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 198. Mixtura – „Piętno” (gościnnie: Pezet) (pol.). youtube.com. [dostęp 2014-12-20].
 199. Pokahontaz – Niemiłość (official trailer) (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-11-03].
 200. Maciej Sulima: Gruby Mielzky feat. Pezet „Nie słyszysz” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-10-30].
 201. Krystian Krupiński: Flint feat. Pezet „Desiderata” (prod. Barthvader/Folku) – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-01-15].
 202. Mateusz Natali: Video Dnia: Miuosh x Onar feat. Pezet „Jest Wysoko” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-10-22].
 203. Krystian Krupiński: Video Dnia: Borixon feat. Pezet „S.O.S.” (prod. Auer, PLN Beatz) (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-10-30].
 204. Dj 600V – „I żeby było normalnie” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21].
 205. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – „A pamiętasz jak” [Official Video (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-04-02].
 206. Daniel Wardziński: Flint, Zaginiony, Żaru, Pepe Skuad, Wuzet, Małolat, Pezet „Głód” – teledysk na pierwsze urodziny Koka Beats (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-06-29].
 207. a b c d Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004-2015, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 208. Yach Film Festiwal > 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20].
 209. Manewry rapowym singlem roku!, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 210. Peja Polskim Wykonawcą Roku 2010, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 211. „Puszka Pandory” Piha i Chady Polskim Singlem Roku 2010, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 212. „Reedukacja” SLU Polską Płytą Roku 2011, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 213. Nominacje Viva Comet 2011 cgm.pl (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-09-21].
 214. Pezet na Viva Comet 2012 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-04)].
 215. „Oddałbym” SLU Polskim Singlem Roku 2011, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 216. Pezet nominowany do MTV EMA 2012 (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 217. Pezet i „Supergirl” zwyciężyli w konkursie CyberYach! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-15)].
 218. „Wychowani w Polsce” Tabasko Polskim Singlem Roku 2012, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 219. „Ostatnia Szansa Tego Rapu” Tabasko Polską Płytą Roku 2012, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
 220. Nocne Marki: Hifi Banda wygrała z Pezetem (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)].
 221. O.S.T.R. „Spowiedź” Najlepszym Polskim Singlem 2016! – Wu Doo – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-03-29]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Pezet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy