Phelsuma laticauda


Dniówka gruboogonowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Phelsuma laticauda) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Phelsuma laticauda zlizująca nektar z kwiatu sterlicji (Strelitzia nicolai) nazywanego "białym rajskim ptakiem"

Dniówka gruboogonowa[3], felsmua gruboogonowa[3], felsuma złocista[potrzebny przypis] (Phelsuma laticauda) – gatunek jaskrawozielonej jaszczurki prowadzącej dzienny tryb życia, należącej do rodziny gekonowatych (Gekkonidae). Została sklasyfikowana przez Oskara Boettgera[4] w 1880 r. Zamieszkuje w ciepłych i wilgotnych lasach na północy Madagaskaru i na Komorach. Zazwyczaj żyje pojedynczo na drzewach, często w pobliżu siedzib ludzkich, żywiąc się owadami i nektarem.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Felsuma złocista należy do mniejszych felsum, maksymalna długość, jaką może osiągnąć, wynosi około 13 cm. Ciało jest koloru jasnozielonego lub żółtawozielonego, czasami zdarzają się osobniki niebieskie. Charakterystyczną cechą tego gatunku są drobniutkie, żółtawe (złote) plamki na karku i górnej części ogona, które sprawiają, że jaszczurka wygląda jak posypana złotym pyłem. Poza tym jaszczurki mają po trzy dobrze widoczne łatki w kolorze rdzy na pysku oraz w okolicy czoła. Górna część odnóży oraz górne powieki są niebieskie. Na dole grzbietu znajdują się trzy podłużne, czerwone pasy.

Felsumy złociste, podobnie jak większość gekonów, mają skórne blaszki na spodniej części łap. Blaszki te oddziałują z podłożem za pomocą sił van der Waalsa, a w związku z ich relatywnie dużą powierzchnią całkowitą, suma tych oddziaływań jest na tyle silna, że felsuma złocista może chodzić po szkle nawet do góry nogami.

Felsumy złociste zamieszkują w północnej części Madagaskaru. Można je również znaleźć na wyspach Nosy Be, Komory i Reunion. Gatunek ten został wprowadzony na Seszelach, ponadto odnalezione zostały na Hawajach, po obu stronach Oʻahu oraz na wyspach Hawaiʻi i Maui.

Dieta | edytuj kod

Felsuma złocista żywi się różnymi owadami i bezkręgowcami, zdolna jest także do zjadania innych mniejszych jaszczurek. W ich diecie znajdują się także miękkie, słodkie owoce oraz pyłek i nektar z kwiatów.

Zachowanie | edytuj kod

Samce tego gatunku są dość agresywne. Nie akceptują innych samców w sąsiedztwie, a w niewoli mogą przejawiać wrogie nastawienie również wobec samic i je poważnie poranić. W przypadku, gdy samiec wykazuje agresywne zachowanie, samica musi zostać oddzielona.

Rozmnażanie | edytuj kod

Samice składają do dziesięciu jaj, ale nie więcej niż dwa naraz. Młode wykluwają się w temperaturze 28 °C po około 40–45 dniach. Po wykluciu mała felsuma złocista ma 55–60 mm. Za względu na to, że nawet młode osobniki są dość agresywne wobec siebie, powinny być rozdzielone. Dojrzałość płciową osiągają po 10–12 miesiącach.

Hodowla w niewoli | edytuj kod

Zwierzęta powinny być trzymane pojedynczo lub w parach w dużym, dobrze obsadzonym terrarium. W ciągu dnia temperatura powinna wynosić około 28 °C, nocą – ok. 20 °C. Wilgotność powietrza powinna być utrzymywana pomiędzy 65 i 75%. W niewoli felsuma złocista może być karmiona świerszczami, larwami, czerwiami, robakami i muchami.

Przypisy | edytuj kod

  1. Phelsuma laticauda, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Phelsuma laticauda. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Praca zbiorowa: Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, s. 382. ISBN 83-01-14344-4.
  4. Phelsuma laticauda, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2008-11-26]  (ang.).

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Michael Knothig, Klaus Liebel, Roland Zobel, Friedrich-Wilhelm Henkel, Wolfgang Schmidt: Amphibien und Reptilien Madagaskars, der Maskarenen, Seychellen und Komoren. Ulmer (Eugen), 1995. ISBN 3-8001-7323-9.
  • Sean McKeown: The General Care and Maintenance of Day Geckos. Advanced Vivarium Systems, 1993. ISBN 978-1-882770-22-9.
  • Phelsuma laticauda, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2008-11-26]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Phelsuma laticauda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy