Pierre Schaeffer


Pierre Schaeffer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierre Schaeffer (ur. 14 sierpnia 1910 w Nancy, zm. 19 sierpnia 1995 w Aix-en-Provence) - francuski kompozytor, twórca muzyki konkretnej. Zmarł z powodu choroby Alzheimera.

Przymiotnik "konkretna" w odniesieniu do komponowanej przez siebie muzyki Schaeffer objaśnia w następujący sposób:

... schemat próbuje przedstawić dwa rodzaje muzyki z punktu widzenia symetrii postępowania:

muzyka dotychczasowa faza I - koncepcja (pomysł) faza II - wyrażenia (zapis) faza III - wykonanie (instrumentalne) (od abstrakcji do konkretu)

muzyka nowa (konkretna)

faza III- kompozycja (materialna) faza II - próby (eksperymentalne) faza I - materiał (produkcja) (od konkretu do abstrakcji)

Przymiotnik "abstrakcyjna" zastosowany do muzyki tradycyjnej podkreśla, że powstaje ona najpierw w umyśle tworzącego, później jest zapisywana, a na koniec realizowana poprzez wykonanie instrumentalne. Muzyka "konkretna" opiera się na elementach istniejących uprzednio, zaczerpniętych z jakiegokolwiek materiału dźwiękowego: szmeru lub dźwięku muzycznego, potem jest komponowana eksperymentalnie za pomocą montażu, będącego wynikiem kolejnych prób, a kompozycja końcowa wynikła z tych prób realizowana jest bez potrzeby opierania się o tradycyjną notację muzyczną, która w tym przypadku jest zresztą niemożliwa do zastosowania."

Bibliografia | edytuj kod

  • Włodzimierz Kotoński - Muzyka Elektroniczna ​ISBN 83-224-0372-0​ PWM, Kraków, Polska 1989
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Pierre Schaeffer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy