Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech


Na mapach: 49°N 15°E/49,000000 15,000000

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy – zespół lasów pierwotnych, położony na terenie Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Włoch, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

w 2007, 2011 i 2017.

Spis treści

Historia wpisu na listę | edytuj kod

Początkowo obiekt pod nazwą pierwotne karpackie lasy bukowe obejmował kompleksy leśne na Słowacji i Ukrainie. W 2011 roku dodano lasy w Niemczech, a obiekt przemianowano na pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech[1]. Na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w lipcu 2017 roku dokonano kolejnego rozszerzenia wpisu i obiektowi nadano obecną nazwę. Zgodnie z pierwotnym zamierzeniem nowy wpis miał obejmować także lasy bukowe w Polsce na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W maju 2017 roku Polska wycofała jednak taki wniosek po konsultacjach społecznych w gminach Cisna i Lutowiska, w których wyrażono "brak zaufania do parku narodowego"[2].

Pierwotne karpackie lasy bukowe (10) | edytuj kod

Karpackie lasy bukowe ciągną się 185 km – od Gór Rachowskich na wschodzie do Bukowskich Wierchów na zachodzie. Ochronie podlegają cenne i nienaruszone obszary występowania żyznej buczyny karpackiej. Karpackie lasy bukowe zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2007. Wpis obejmuje następujące miejsca:

Lasy bukowe w Belgii | edytuj kod

Lasy bukowe na Słowacji (4) | edytuj kod

Lasy bukowe na Ukrainie (6) | edytuj kod

Stare lasy bukowe w Niemczech (5) | edytuj kod

Stare lasy bukowe na terenie Niemiec zostały dopisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2011[3]. Wpis obejmuje następujące miejsca:

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Decision : 35 COM 8B.13. Natural Properties - Ancient Beech Forests of Germany (Germany)
  2. Kolejne lasy bukowe Karpat na Liście światowego dziedzictwa UNESCO
  3. UNESCO: Alte Buchenwälder in Deutschland sind Weltnaturerbe (niem.). 25 czerwca 2011. [dostęp 2011-06-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pierwotne karpackie lasy bukowe i stare lasy bukowe w Niemczech" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy