Piotr Szwedes


Piotr Szwedes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Szwedes (ur. 5 sierpnia 1968 w Lidzbarku Warmińskim) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, prezenter telewizyjny.

Spis treści

Wykształcenie | edytuj kod

W 1992 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Kariera aktorska | edytuj kod

W 1992 otrzymał wyróżnienie jury i nagrodę Tonsilu na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Pana Martina w przedstawieniu Eugène Ionesco Łysa śpiewaczka. Następnie występował w łódzkim Teatrze Studyjnym’83 im. Juliana Tuwima oraz w warszawskich teatrach: Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (1991–1992), Ochoty (1993–1993, 1997–1998, 2000), Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego (1995, 1998, 2000), „Scena Prezentacje” (1995), Nowy, Komedia (2003–2006), Bajka i Kamienica. Od 2009 jest etatowym aktorem Teatru Syrena. Gra w kryminale Agaty Christie Pajęcza Sieć, w czarnej komedii w reż. Wojciecha Malajkata Łup i sztuce S.Kinga Skazani na Shawshank (2016). Występował też w sztuce Marii Czubaszek Przepraszam, czy tu straszy?, którą wyreżyserował w zamku w Rynie na Mazurach. Gościnnie występuje w sztuce Adam i Ewa według Marka Twaina w reż. Tomasza Mędrzaka w teatrze tm.

Szwedes w Teatrze Syrena (2014)

Po udziale w niemieckim miniserialu przygodowo-komediowym fantasy Stella Stellaris (1994) z udziałem Krystyny Feldman i telewizyjnej adaptacji powieści Aleksandra Dumasa Dama kameliowa (1994) w reżyserii Jerzego Antczaka, zagrał na kinowym ekranie w filmie Krzysztofa Zanussiego Cwał (1995) u boku Mai Komorowskiej, jak również główną rolę u boku Krystyny Jandy w filmie "Niepisane prawa" (1996) (reż. Krzysztof Zanussi). We francusko-polskim dramacie telewizyjnym Doktor Semmelweis (Docteur Semmelweis, 1995) zagrał postać studenta profesora Kleina.

Popularność zawdzięcza roli maturzysty Roberta „Prymusa” Ratackiego w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy Młode wilki (1995) oraz roli Tomka Gabriela, syna Marty (Ewa Ziętek) i Wiesława (Paweł Wawrzecki) w serialu TVP 2 Złotopolscy (1998–2009).

Pozostałe przedsięwzięcia | edytuj kod

Wystąpił w teledysku Krzysztofa „K.A.S.Y.” Kasowskiego do piosenki „Zostań po koncercie” (2003).

Prowadził programy TVP2: Jazda kulturalna i Załóż się. Następnie był związany ze stacją TVN, gdzie prowadził teleturniej dla zakochanych We dwoje i program Ciao Darwin.

Był uczestnikiem pierwszej edycji programu rozrywkowego Polsatu Jak oni śpiewają i jedenastej edycji programu TVN Taniec z gwiazdami (2010)[1].

Jest organizatorem koncertów charytatywnych Gwiazdozbiór Piotra Szwedesa na rzecz szpitala w rodzinnym Lidzbarku Warmińskim.

Życie prywatne | edytuj kod

Jest żonaty z Anną, która pochodzi z Mikołajek. Para ma troje dzieci: córki Martynę i Zuzannę oraz syna Szymona.

Nagrody | edytuj kod

  • 1992: Wyróżnienie i nagroda „Tonsilu” na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi
  • 2018: Nagroda dla najlepszego aktora na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Słupsku za rolę Harego Jo w spektaklu „Hiszpańska mucha” Jamesa Lee Astora w reż. Jakuba Przebindowskiego i rolę Paula w spektaklu „Kłamstwo” Floriana Zellera w reż. Wojciecha Malajkata
  • 2018: Nagroda Jury na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja” w Siedlcach za role w spektaklach „Kłamstwo” i „Hiszpańska mucha”

Filmografia | edytuj kod

Szwedes i Tomasz Mędrzak w trakcie spektaklu Eksperyment Adam i Ewa w teatrze tm (2010)

Dubbing | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rusza jedenasta edycja „Tańca z gwiazdami” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2010-03-05. [dostęp 2015-02-16].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Piotr Szwedes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy