Piotrowice-Ochojec


Na mapach: 50,209232°N 18,980803°E/50,209232 18,980803

Piotrowice-Ochojec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotrowice - Ochojecjednostka pomocnicza Katowic położona w południowym zespole dzielnic. W jej skład wchodzą dwie historyczne dzielnice: Piotrowice i Ochojec.

Spis treści

Piotrowice | edytuj kod

 Osobny artykuł: Piotrowice (Katowice).

Piotrowice (niem. Petrowitz) to jedna z historycznych dzielnic Katowic, wchodząca w skład dzielnicy administracyjnej Piotrowice-Ochojec. Miejsce zamieszkane od neolitu, w średniowieczu wieś, później folwark i gmina. Od początku XX w. osada przemysłowa, włączona w 1951 do Katowic. Współczesne Piotrowice to węzeł kolejowy, zaplecze mieszkaniowe Katowic (nowe osiedla: Targowisko i Odrodzenia), a także miejsce pracy (fabryka "Famur S.A.", należąca do Grupy Famur).

Ochojec | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ochojec (Katowice).

Ochojec (niem. Ochojetz) – osiedle wchodzące w skład katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec leżące w jej północnej części. W 1650 istniał w tym miejscu folwark należący do Piotrowic, później osada, na początku XX wieku rozwinęło się tutaj osiedle przemysłowe. Obecnie dominuje tu zabudowa mieszana w postaci familoków, willi i bloków z lat 70. Symbolem Ochojca jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - Górnośląskie Centrum Medyczne. Wokół osiedla tereny cenne przyrodniczo - Rezerwat przyrody Ochojec, położony w przylegającym do niego od strony wschodniej kompleksie leśnym, oraz dolina Ślepiotki.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Urząd Miasta Katowice: Katowice - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-02-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piotrowice-Ochojec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy