Pistolet CZ 82 / CZ 83


Pistolet CZ 82 / CZ 83 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CZ 82 – czechosłowacki pistolet samopowtarzalny, wprowadzony do użytku w 1982 roku jako broń służbowa, przystosowany do strzelania standardową wówczas w Układzie Warszawskim amunicją 9 mm x 18 Makarowa. CZ 83 to praktycznie ten sam pistolet w wykonaniu komercyjnym. Jest staranniej dopracowany, a jego szkielet i zamek są oksydowane (w CZ 82 części te są lakierowane na czarno). Pistolety są tak identyczne, że części CZ 82 i odpowiadającej mu wersji CZ 83, są praktycznie całkowicie zamienne. CZ 83 występuje w czterech wersjach, przystosowanych do strzelania nabojami: 9 mm x 18 Makarow, 9 mm x 17 Short (.380 ACP), 7,65 mm x 17 SR Browning (.32 ACP) i 9 mm P.A. Rubber.

Konstrukcja | edytuj kod

Pistolet działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Mechanizm uderzeniowy podwójnego działania (Double Action) typu kurkowego, z kurkiem zewnętrznym. CZ 82/83 wyposażony jest w nastawny bezpiecznik skrzydełkowy (dźwigniowy) umieszczony w górnej części chwytu, po obu jego stronach. Działa on tylko przy kurku napiętym, blokując mechanizm spustowy i zamek (gdy kurek jest zwolniony, bezpiecznik jest zablokowany). Również po obu stronach broni znajdują się przyciski zatrzasku magazynka, jednak dźwignia zewnętrznego zaczepu zamka jest umieszczona tylko po stronie lewej. Ciekawostką pistoletu jest specjalnie powiększony kabłąk spustowy umożliwiający strzelanie w grubych rękawicach. Pistolet posiada stałe przyrządy celownicze. Na muszce znajduje się jeden, a na celowniku szczerbinkowym dwa białe znaki, poprawiające skuteczność celowania w warunkach pogorszonej widoczności. Broń jest fabrycznie przystrzelana na 25 m.

CZ 83 częściowo rozłożony

Wersja strzelająca nabojem 9 mm × 18 Makarow jest wyposażona w rzadko spotykaną w innych wzorach broni lufę z przewodem czteroforemnym poligonalnym. Trwałość tych luf jest oceniana przez producenta na ok. 30000 strzałów. Należy dodać, że lufa ta została zaprojektowana do specjalnie dla tej broni skonstruowanego naboju – M-82, wymiarami odpowiadającego nabojowi Makarowa, ale o znacznie większej energii wylotowej pocisku. Jednak pistolet sprawuje się znakomicie z oboma rodzajami amunicji. Wersja strzelająca nabojem z pociskiem gumowym (9 mm P.A. Rubber) ma lufę z przewodem gładkim cylindrycznym. Pistolet jest zasilany z dwurzędowego magazynka pudełkowego, mieszczącego 12 (w kalibrach 9 mm) lub 15 (w kalibrze 7,65 mm) nabojów.


Bibliografia | edytuj kod

  • Ch. CZ-82 mały ale znakomity. „Komandos”. 1993. nr 2(13). s. s. 26. 
  • Stanisław Kochański, "Automatyczna broń strzelecka", Warszawa 1991, ​ISBN 83-85001-45-X​ (wymiary broni)
  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994. ISBN 83-86028-01-7.
Czeska i słowacka broń strzelecka po 1945
Na podstawie artykułu: "Pistolet CZ 82 / CZ 83" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy