Pixies


Pixies w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 lip 2020. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pixies – zespół rockowy założony w Bostonie w 1986 roku. Znacznie „wyprzedzał” swój czas. Jego wpływ jest widoczny szczególnie w ostatnich latach, kiedy to w utworach bardzo wielu zespołów indie rockowych można zauważyć inspirację muzyką tego kwartetu. Do fascynacji muzyką Pixies przyznawał się między innymi Kurt Cobain, uznając ją za najważniejszą inspirację dla twórczości Nirvany. Wśród admiratorów zespołu byli także David Bowie, PJ Harvey, U2, The Strokes oraz Radiohead, którego lider Thom Yorke powiedział, że „gdy był w szkole Pixies zmieniło jego życie”[1]. Charakterystycznymi cechami Pixies są: prosta melodia, melodyjne, popowe refreny, gitarowe zgrzyty, wrzaskliwy/zawodzący wokal Black Francisa, a śpiewny Kim Deal oraz surrealistyczne, pełne niezrozumiałych metafor teksty.

Zespół rozpadł się w 1991 po nagraniu Trompe le Monde. Jego członkowie zaangażowali się w inne projekty. Deal nagrywała z The Breeders, Black rozpoczął solową karierę z zespołem The Catholics, a Joey Santiago grał we własnym zespole The Martinis.

W 2004 roku członkowie zespołu znów zaczęli występować razem na koncertach na całym świecie. Nagrali jedną nową piosenkę Bam Thwok, a także przeróbkę utworu Warrena Zevona Ain’t That Pretty At All, umieszczoną na płycie będącej pośmiertnym hołdem dla artysty. W kwietniu 2004 ukazało się retrospektywne DVD Pixies oraz płyta z najlepszymi utworami Wave of Mutilation: The Best of the Pixies.

28 kwietnia 2014, po 13 latach od wydania ostatniego studyjnego krążka, odbyła się premiera nowej studyjnej płyty zespołu Indie Cindy. Na płycie znalazło się 12 utworów, z których większość została wcześniej opublikowana na EP1, EP2 i EP3.[2]

Najbardziej znane utwory Pixies to: Here Comes Your Man, Where is My Mind, Monkey Gone To Heaven, Debaser, Wave of Mutilation, Alec Eiffel, Trompe le Monde, Hey.

W 2002 roku na płycie Heathen David Bowie umieścił cover piosenki Cactus, co jest swoistym hołdem złożonym zespołowi przez artystę.

13 czerwca 2014 zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce na Orange Warsaw Festival[3].

Spis treści

Skład | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne | edytuj kod

Single | edytuj kod

DVD i wideo | edytuj kod

  • Live at the Town and Country Club (1988)
  • Pixies (2004)
  • Sell Out: Reunion Tour 2004 (2005)
  • Acoustic: Live in Newport (2006)
  • Club Date: Live at the Paradise in Boston (2006)
  • Loudquietloud: a film about the Pixies (2006)

Przypisy | edytuj kod

  1. Barry Egan: A gigantic influence on pop music (ang.). Independent.ie, 2009-09-20. [dostęp 2014-01-23].
  2. Indie Cindy – The Pixies, www.pixiesmusic.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
  3. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-26] .
  4. Pixies – Head Carrier, Discogs [dostęp 2018-07-17]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):Kontrola autorytatywna (Kim Deal):Kontrola autorytatywna (David Lovering):Kontrola autorytatywna (Joey Santiago):Kontrola autorytatywna (Frank Black):
Na podstawie artykułu: "Pixies" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy