Plac Teatralny w Bydgoszczy


Na mapach: 53°07′26,3″N 18°00′05,9″E/53,123960 18,001630

Plac Teatralny w Bydgoszczy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plac Teatralnyplac położony w centrum Bydgoszczy.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Plac Teatralny znajduje się w centrum Bydgoszczy między ulicami: Karmelicką, Focha, Mostową oraz rzeką Brdą. Jest on położony na północnym skraju bydgoskiego miasta lokacyjnego stanowiąc łącznik ze Śródmieściem.

Wschodnią pierzeję placu stanowią wielkomiejskie kamienice wzniesione pod koniec XIX wieku oraz na początku wieku XX.

Historia | edytuj kod

Zobacz też: Klasztor Karmelitów w Bydgoszczy. Plac Teatralny w Bydgoszczy Plac Teatralny w 1911 roku, widok od ul. Mostowej Plac Teatralny w 1990 roku Widok na północ Pierzeja wschodnia Widok w kierunku kościoła Klarysek Wieczorem Na północ Pierzeja

Pierwsze budynki na obszarze obecnego placu Teatralnego powstały w końcu XIV wieku. Były to zabudowania klasztorne karmelitów, oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny. W połowie XVI wieku karmelici bydgoscy wznieśli budynki murowane: zarówno klasztoru jak i kościoła. Konwent opasany był murem, który stanowił część systemu obronnego miasta. Na północy obecnego Placu w mury wtopiona była Brama Gdańska. Taki stan trwał do kasacji zakonu w 1816 r. przez władze pruskie.

W 1822 r. kościół mariacki karmelitów został rozebrany do fundamentów, a na jego miejscu wzniesiono pierwszy budynek teatru. Odtąd miejski przybytek Melpomeny stał się przyczynkiem ukształtowania placu miejskiego i nadania mu obecnej nazwy.

Budynek teatru odbudowany po pożarze w 1835 r., spłonął ponownie w 1890 r. W 1895 r. wzniesiono następny – tym razem reprezentacyjny budynek Teatru Miejskiego zaprojektowany przez berlińskiego architekta Heinricha Sellinga. Podczas budowy gmachu rozebrano gotycką wieżę, która była ostatnim reliktem klasztoru karmelitów.

W 1888 roku przez plac przejechał pierwszy tramwaj konny. Pierwsze dwie trasy połączyły Dworzec kolejowy z ulicą Poznańską i Okolem, oraz ulicę Gdańską z ulicą Toruńską przez Plac Teatralny. W roku 1896 na placu założono sieć trakcyjną potrzebną do uruchomienia tramwajów elektrycznych. Na przełomie 1900 i 1901 roku z Placu Teatralnego wyprowadzono trzecią linię tramwajową, najpierw w stronę Wilczaka, następnie w stronę Bartodziejów Wielkich. Plac Teatralny stał się największym węzłem przesiadkowym w Bydgoszczy, w przeddzień wybuchu II wojny światowej przez plac przejeżdżały wszystkie cztery dzienne linie tramwajowe. Swoje znaczenie stracił dopiero po oddaniu do użytku linii „Brda” w 1953 roku i uruchomieniu węzła przesiadkowego na Babiej Wsi. Po 1974 roku likwidacji uległy na placu tory na osi północ-południe. Od tego czasu tramwaje kursują przez plac już tylko na osi wschód-zachód, wzdłuż jego północnej pierzei (linie 1, 3, 5 i 8).

Między południową ścianą teatru, a brzegiem rzeki znajdowała się popularna kawiarnia zwana „Teatralną”. Na pobliskim skwerze 18 października 1910 r. ustawiono rzeźbę „Łuczniczka” autorstwa Ferdinanda Lepcke z Berlina – uznawaną za jeden z symboli Bydgoszczy.

Na terenie przylegającym od południa do Teatru Miejskiego, w 1901 r. założono skwer o powierzchni 0,20 ha[1]. W środkowej jego części rosły niskie krzewy, kwiaty, zaś na obrzeżach, gdzie wytyczono aleję spacerową - wysokie drzewa i krzewy liściaste i iglaste. W obrębie placu zasadzono łącznie 45 gatunków drzew, m.in. świerk pospolity, kłujący, sitkański, biały, syberyjski, sosna limba, klon czerwony, platan klonolistny, jesion wyniosły, wiąz, lipa srebrzysta[1].

Konsekwencją wzniesienia reprezentacyjnego budynku teatru była modernizacja placu. We wschodniej pierzei na fundamentach dotychczasowych budynków wzniesiono w latach 1893-1912 neobarokowe i modernistyczne kamienice. Częściowej modernizacji doczekała się również dochodząca do placu ul. Mostowa oraz ul. Focha.

W okresie międzywojennym plac Teatralny był jednym z najważniejszych i najbardziej eksponowanych placów miejskich w Bydgoszczy, chętnie utrwalanym na pocztówkach i w dziełach lokalnych artystów. W latach 1937-1938 plac został dodatkowo przebudowany.

Generalną zmianę przyniósł rok 1945. Podczas walk o wyzwolenie miasta budynek teatru został trafiony pociskami, a następnie spaliło się wnętrze obiektu[2]. Gmach przez nowe władze miejskie błędnie kojarzony z kulturą niemiecką został bezmyślnie rozebrany. Odtąd Plac Teatralny jest okaleczony, gdyż brakuje na nim przybytku kulturalnego, od którego wziął nazwę.

Ostatecznie teren po wyburzonym teatrze przeznaczono na zieleniec. W latach 1959-1961 plac poszerzono i zagospodarowano w obecnym kształcie. Przeniesiono również pomnik Łuczniczki do parku im. J. Kochanowskiego na skwer przed budynkiem nowego teatru.

Nazwy | edytuj kod

Plac w przekroju historycznym posiadał następujące nazwy[3]:

Stan obecny | edytuj kod

Plac Teatralny obecnie jest użytkowany w części zachodniej jako zieleniec, a we wschodniej jako ulica. Jako jeden z najbardziej eksponowanych terenów w mieście wciąż czeka na zagospodarowanie. Władze miasta Bydgoszczy planują nową zabudowę o wysokiej wartości architektonicznej. W grę wchodzi centrum kongresowe lub obiekt kulturalny.

19 lipca 2013 uruchomiono na placu dwie pergole zamgławiające: przepływająca przez instalację woda tworzy delikatną mgłę wodną. W 2018 dokonano demontażu stojącego tu telebimu reklamowego[4].

21 listopada 2018 ogłoszono przetarg na przebudowę placu Teatralnego wraz z fragmentem ul. Focha, przewidujący m.in. budowę przystanku wiedeńskiego o długości 40 m po południowej stronie jezdni (Bydgoszcz jest największym polskim miastem, w którym są one nieobecne) oraz dróg rowerowych m.in. na kierunku Stare Miasto - Gdańska[5], w którym nie złożono jednak żadnej oferty. W przetargu ogłoszonym w marcu 2019 swoją ofertę złożył jedynie Strabag, jednakże z powodu jego oczekiwań finansowych postępowanie unieważniono. Dopiero kolejny przetarg w maju 2019 wyłonił wykonawcę inwestycji, uszczuplonej jednak o układ dróg rowerowych[6]. Koszty realizacji zadania to 498 tys. zł[7]. Prace budowlane, realizowane bez wyłączania ulicy z ruchu, rozpoczęto 8 lipca 2019 (plac budowy oddano wykonawcy 28 czerwca 2019) i zakończono terminowo 29 sierpnia tego roku[8][9]; oddanie do użytku nastąpiło 2 września 2019[10].

Niektóre budynki | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

W zachodniej części Placu Teatralnego, na zieleńcu rosną okazy drzew i krzewów, które wpisano do rejestru pomników przyrody. Są to:

Przez Plac Teatralny przechodzi również 18 południk[17].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Kuczma Rajmund: Zieleń w dawnej Bydgoszczy. Instytut Wydawniczy „Świadectwo”. Bydgoszcz 1995
 2. ogień mieli zaprószyć żołnierze radzieccy kwaterujący w budynku
 3. Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt 1. Bydgoszcz: red. Antoni Czachorowski: Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 1997
 4. Komornik zwinął telebim na pl. Teatralnym
 5. Po latach zmagań w końcu powstanie przystanek wiedeński
 6. Przystanek wiedeński się przybliżył, drogi rowerowe oddaliły
 7. Pierwszy w Bydgoszczy przystanek wiedeński w końcu się ziści
 8. Rozpoczyna się budowa przystanku wiedeńskiego. "Pod ruchem"
 9. Ruszyła budowa przystanku wiedeńskiego na ul. Focha. Bydgoszcz.Wyborcza.pl, 2019-07-08. [dostęp 2019-09-01].
 10. Przystanek wiedeński gotowy, ale drogowcy otworzą go w poniedziałek. "Bo tak!". Bydgoszcz.Wyborcza.pl, 2019-08-30. [dostęp 2019-09-16].
 11. http://web.archive.org/web/20140408022717/http://www.swiecicki.bydgoszcz.pl:80/index.php dostęp 16-09-2010
 12. Aleksandra Lewińska "Estetyczna rewolucja w okolicach Mostowej. Będą remonty"
 13. Nowy pomysł ratusza na kamienicę z Savoyem. Miasto wycofuje się ze sprzedaży
 14. Marcin Sypniewski wie, dlaczego Savoy wciąż stoi pusty
 15. Rozporządzenie nr 36/95 Wojewody Bydgoskiego z 14.02.1995
 16. Rozporządzenie nr 11/91 Wojewody Bydgoskiego z 1.07.1991
 17. podobnie jak przez Stary Rynek w Bydgoszczy

Bibliografia | edytuj kod

 • Czachorowski Antoni red. Atlas historyczny miast polskich. Tom II Kujawy. Zeszyt 1. Bydgoszcz. Toruń: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 1997
 • Derenda Jerzy. Piękna stara Bydgoszcz – tom I z serii Bydgoszcz miasto na Kujawach. Praca zbiorowa. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz 2006
 • Kaja Renata. Bydgoskie pomniki przyrody. Instytut Wydawniczy „Świadectwo”. Bydgoszcz 1995
 • Umiński Janusz: Bydgoszcz. Przewodnik: Bydgoszcz: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy”, 1996
Pierzeja północna (ul. Focha) i wschodnia (pl. Teatralny)
Na podstawie artykułu: "Plac Teatralny w Bydgoszczy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy