Pocztylion z Lonjumeau


Pocztylion z Lonjumeau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pocztylion z Lonjumeau (Le postillon de Lonjumeau) – opera (opéra comique) w trzech aktach Adolphe'a Adama z 1836. Libretto napisali Adolphe de Leuven i Léon-Lévy Brunswick.

Prapremiera miała miejsce 13 października 1836 w Opéra-Comique w Paryżu.

Adam komponował operę między listopadem 1835 a kwietniem 1836. Cieszyła się sporym powodzeniem we Francji, gdzie grano ją ponad 500 razy, niemniej nie powtórzyła sukcesu jego poprzedniego dzieła – Le Chalet (Chatka w górach). Dużo większym powodzeniem cieszyła się w Niemczech. Do historii opery przeszły role w wykonaniu Theodora Wachtela i Heinricha Bötela.

Z opery pochodzi aria Mes amis, écoutez l'histoire z wysokim, tenorowym D. Nagrywali ją między innymi Joseph Schmidt czy Helge Rosvaenge.

Spis treści

Postaci | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Akt I

Akcja odbywa się w miasteczku Lonjumeau podczas wesela pocztyliona Chapelou i oberżystki Madeleine. Uprzednio wiedźma przepowiedziała Chapelou, że zrobi karierę w mieście, a Madeleine, że zasługuje na lepszego męża. Przejeżdżający przez okolicę markiz de Corcy, dyrektor Opery Paryskiej, słyszy w wykonaniu Chapeleu arię Mes amis, écoutez l'histoire. Zachwycony proponuje mu angaż. Pocztylion z zachwytem przyjmuje propozycję i wyjeżdża z miasteczka.

Bibliografia | edytuj kod

  • Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, 2008, s. 14-15. ISBN 978-83-224-0899-5.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (opera):
Na podstawie artykułu: "Pocztylion z Lonjumeau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy