Podwale Grodzkie


Na mapach: 54°21′21,6″N 18°38′45,4″E/54,356000 18,645950

Podwale Grodzkie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podwale Grodzkieulica w dzielnicy Śródmieście, w Gdańsku. Dzieli się na dwie części – południową (ok. 270 m) oraz północną (ok. 430 m). Na obu odcinkach Podwale Grodzkie przebiega niemal południkowo. Bezpośredni przejazd między częścią północną a południową jest otwarty tylko w jednym kierunku i tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Odcinek południowy | edytuj kod

Podwale Grodzkie bierze początek ze skrzyżowania ulic Hucisko i Targ Rakowy, gdzie odbija z tego skrzyżowania na północ i mija zieleniec przy Nowym Ratuszu, siedzibie Rady Miasta Gdańska. Następnie ulica krzyżuje się z ul. Bastion św. Elżbiety, przez którą prowadzi jedyny otwarty objazd łączący oba odcinki Podwala. W dalszej części ulicy znajduje się wjazd na teren PKP przy Dworcu Głównym, będący m.in. podjazdem do urzędu pocztowego i wjazdem na parking. Ostatnia część odcinka (łącznik z północnym odcinkiem) otwarta jest jedynie dla pojazdów komunikacji miejskiej w przeciwnym kierunku.

Odcinek północny | edytuj kod

Północny odcinek Podwala Grodzkiego odgrywa o wiele ważniejszą rolę w komunikacji miejskiej, gdyż występuje na nim największe natężenie ruchu autobusów w całym mieście. Ponadto należy do głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta i jest częścią drogi krajowej nr 91 oraz tras europejskich E75 i E77. Zaczyna się (opisując od strony południowej) za zakrętem łączącym tę ulicę z Wałami Jagiellońskimi, kończy zaś przy wieżowcu zw. "Zieleniakiem", na skrzyżowaniu Błędnika z Wałami Piastowskimi.

Historia | edytuj kod

Podwale Grodzkie: po lewej dworzec Gdańsk Główny, po prawej nieistniejąca zabudowa, ok. 1900 Podwale Grodzkie (odcinek północny), w tle "Zieleniak", 2009 Podwale Grodzkie (odcinek północny) widziane z "Zieleniaka", w kierunku południowym, 2010 Resztki bastionu św. Elżbiety Gdańsk Główny Dworzec Dawny hotel Dawne kasy Dawna poczta

Podział ulicy na dwa zróżnicowane, pod względem przepustowości i natężenia ruchu, odcinki, między którymi ponadto nie ma przejazdu, wynika z historycznego rysu tej drogi. Jak sama nazwa wskazuje, Podwale Grodzkie było ulicą biegnącą pod wałami grodu, czyli wzdłuż wałów i obwarowań Starego Miasta w Gdańsku. Po wyburzeniu murów miejskich, zmieniono bieg głównej ulicy prowadzącej z Wrzeszcza do Głównego Miasta, lecz nazwa historyczna pozostała do dziś.

Szeroka ulica zabudowana reprezentacyjnymi gmachami powstała według projektu niemieckiego urbanisty Jacoba Stübbena[1].

Do 1945 ulica nosiła niemieckojęzyczną nazwę Stadtgraben ("fosa miejska")[2].

Zabytki | edytuj kod

  • Fragment starowłoskiego bastionu św. Elżbiety (z 1554, przebudowany w latach 1635-1642[3]) zachowany w trakcie rozbiórki umocnień, podczas modernizacji miasta pod koniec XIX wieku, jako malownicza ruina. Wejście od ul. Wały Jagiellońskie poprzez zachowany fragment podziemnego chodnika, tzw. poterny[4]

Przebudowa w latach 2006-07 | edytuj kod

W okresie od lipca 2006 do lipca 2007 przeprowadzono gruntowną przebudowę północnej części Podwala Grodzkiego wraz z północną częścią Wałów Jagiellońskich, czyli odcinka głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta od skrzyżowania z Huciskiem do skrzyżowania z Wałami Piastowskimi.

Przebudowa objęła położenie od nowa nawierzchni drogi oraz mostu nad Kanałem Raduni, modernizację linii tramwajowej, remont przejścia podziemnego na wysokości przystanku tramwajowego Dworzec Główny oraz wybudowanie dodatkowego pasa ruchu przeznaczonego wyłącznie dla autobusów[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Najbardziej tajemniczy budynek Gdańska. trojmiasto.pl, 9 czerwca 2010. [dostęp 9 czerwca 2010].
  2. Dawne nazwy ulic gdańskich. danzig-online.pl.
  3. Bastion św Elżbiety » Gdańsk. zabytki.ocalicodzapomnienia.eu.
  4. Gdańsk. Nowożytne fortyfikacje miejskie. gdansk.pl.
  5. 110 lat budynku dworca kolejowego w Gdańsku. trojmiasto.pl.
  6. Rejestr zabytków nieruchomych. kobidz.pl.
  7. Przebudowa ulic Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie w Gdańsku, odcinek Wały Piastowskie - Hucisko. gdansk.pl - oficjalna strona miasta, 15 lutego 2006.
Na podstawie artykułu: "Podwale Grodzkie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy