Polana (Pasmo Bukowicy)


Polana (Pasmo Bukowicy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polana (691 m n.p.m.; czasem 689[1],[2] m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim.

Leży w ramieniu, stanowiącym północne przedłużenie pasma sensu stricto, a odgałęziającym się w szczycie Zrubania. Wznosi się ok. 1,7 km na północ od tego ostatniego. Oprócz grzbietu biegnącego dalej na północ, który przez Spalony Horbek schodzi ku dolinie Wisłoka przy wsi Pastwiska, od szczytu w kierunku północno-wschodnim odgałęzia się długi grzbiet ograniczający lewy (orograficznie) brzeg doliny Pielnicy i zanikający dalej wśród wzgórz Pogórza Bukowskiego, natomiast w kierunku północno-zachodnim – krótki grzbiecik, opadający nad Puławy Górne.

Kopuła szczytowa płaska, stoki niezbyt strome, w górnych strefach słabo rozczłonkowane. Masyw w większości zalesiony, jedynie wspomniany grzbiecik północno-zachodni, pokryty po zachodniej stronie łąkami, oferuje widoki w kierunku zachodnim i północnym.

Bibliografia | edytuj kod

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;

Przypisy | edytuj kod

  1. Krukar W., Kryciński S. i in.: op. cit., s. 145
  2. Beskid Niski i Pogórze. Mapa turystyczna 1:125 000, PPWK, Warszawa 1979
Na podstawie artykułu: "Polana (Pasmo Bukowicy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy