Polikarp Girsztowt


Polikarp Girsztowt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polikarp Girsztowt (ur. 15 lutego 1827 w Grynkiszkach (powiat kowieński), zm. 12 listopada 1877 w Warszawie) – polski lekarz chirurg i wydawca.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pierwsze nauki pobierał w Kiejdanach, następnie uczęszczał do gimnazjum w Wilnie. Ukończył medycynę w Petersburgu. W 1852 roku uzyskał stopień doktora medycyny, ponadto przyznano mu Premium Buscha. W latach (1853-1856 pracował jako chirurg w czasie wojny krymskiej. Pracował jako asystent profesora Nemmerta w Petersburgu. Od 1859 pracował jako profesor chirurgii w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie, następnie Szkoły Głównej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie powstania styczniowego brał czynny udział pracując jako chirurg wojskowy. Sławę zyskał jako założyciel, redaktor i wydawca "Gazety Lekarskiej", wydawanej od 1866 roku oraz podręczników "Biblioteka Umiejętności Lekarskich". Założył specjalną drukarnię w której drukowano czasopisma i podręczniki np: "Chirurgia ogólna i szczegółowa" (1870).

Powszechnie szanowany lekarz i pedagog. Wykształcił szereg polskich lekarzy. Będąc profesorem akademickim zyskał sympatię swych wychowanków.

Dnia 5 listopada 1877 został napadnięty i okaleczony nożem w tętnicę udową lewej nogi. Zamach został dokonany przez szaleńca z powodu urojonej obrazy osobistej. Pomimo szybkiej interwencji chirurgicznej i podwiązania uszkodzonego naczynia, 12 listopada po 7 dniach profesor Girsztowt zmarł. Jako przyczynę śmierci do wiadomości publicznej podano zakażenie krwi - posocznicę.

Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim (aleja pod katakumbami, grób 58/59)[1].

Napisał szereg artykułów, prac i rozpraw naukowych z dziedziny chirurgii.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: ZABOROWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-05] .

Bibliografia | edytuj kod

  • Stanisław Kośmiński "Słownik Lekarzów Polskich" (wyd. 1884, str. 140-142)
  • "Wielka Encyklopedia Powszechna Ilustrowana" Saturnina Sikorskiego (wyd. 1892-1914, tom 25, str. 74-75)
  • "Encyklopedia Powszechna Orgelbranda z ilustracjami i mapami" (wyd. 1898-1904, tom 6, str. 160)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Polikarp Girsztowt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy