Polska Jednostka Wojskowa w Albanii


Polska Jednostka Wojskowa w Albanii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska Jednostka Wojskowa w misji pokojowej w składzie Sił Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Albanii (PJW Albania, PJW AFOR) – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w siłach NATO AFOR (Albania Force) w ramach operacji Allied Harbour w 1999 roku. Jednostka Wojskowa 2029.

Historia | edytuj kod

13 kwietnia 1999 dowództwo Paktu Północnoatlantyckiego przyjęło decyzję o rozpoczęciu operacji pokojowej, w ramach której siły międzynarodowe miały zabezpieczyć porty i trasy transportowe, którymi pomoc humanitarna miała trafić do znajdujących się w Albanii uchodźców z ogarniętego wojną Kosowa. Do udziału w niej zaproszona została Polska, przyjęta do NATO 12 marca 1999.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 14 kwietnia do AFOR zostało skierowanych 140 żołnierzy WP: kompania lekkiej piechoty (wydzielona ze składu 5 Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich) oraz oficerowie w kwaterze głównej misji. Cała PJW pod dowództwem majora Marka Barana transportowana była koleją z Rzeszowa do Bari we Włoszech, skąd statkami przypłynęła do bazy w Durrës, gdzie wyznaczono jej stałą bazę.

Głównym zadaniem Polaków była ochrona dowództw AFOR-u oraz sił zadaniowych, którym podporządkowana była PJW (kolejno: holenderskie Romeo, belgijskie Bravo i włoskie North), patrolowanie wyznaczonym plutonem granicy albańsko-kosowskiej oraz zabezpieczenie konwojów z zaopatrzeniem i baz logistycznych. Działania początkowo utrudniały trudne warunki – baza kompanii znajdowała się na terenie albańsko-polskiej stoczni, nieprzystosowanej do warunków wojskowych (o lokalizacji zadecydowała łatwość w odbieraniu w stoczni przewożonej statkami pomocy humanitarnej), zaś żołnierze byli niedostatecznie uzbrojeni (najsilniejszą bronią były kaemy i Honkery), a nawet umundurowani (ubiory były niedostosowane bałkańskich upałów) – które jednak nie przeszkodziły w wypełnieniu misji.

Początkowo PJW AFOR planowano wycofać do 31 grudnia, jednak wcześniejszy sukces misji oraz utworzenie sił KFOR (do którego skierowano 18 Bielski Batalion Desantowo-SzturmowyPolską Jednostkę Wojskową odwodu strategicznego SACEUR) spowodowały przesunięcie powrotu kompanii do 31 października. Proces ten przebiegał w trzech etapach - w pierwszym (1 września) PJW oficjalnie zakończyła służbę, w drugim 3 października wycofano 70 podhalańczyków, resztę dzień później.

Struktura organizacyjna | edytuj kod

 • Dowództwo i sztab PKW (kompania lekkiej piechoty) – mjr Marek Baran
  • 1 pluton piechoty – kpt. Arkadiusz Wrona
  • 2 pluton piechoty – por. Bogdan Pelc
  • 3 pluton piechoty – ppor. Jacek Materna
  • pluton dowodzenia – por. Maciej Marczyk
  • pluton logistyczny – por. Jerzy Świtalski
  • Narodowy Element Wsparcia – ppłk Jarosław Szyksznia → mjr Wiesław Rusin

Bibliografia | edytuj kod

 • Grzegorz Ciechanowski: Polskie kontyngenty wojskowe w operacjach pokojowych 1990-1999. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2010. ISBN 978-83-7611-531-3.
Na podstawie artykułu: "Polska Jednostka Wojskowa w Albanii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy