Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju


Na mapach: 49°25′14,40″N 20°57′36,00″E/49,420667 20,960000

Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdrojupomnik poświęcony Nikiforowi Krynickiemu (Epifaniuszowi Drowniakowi). Znajduje się na skwerze pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego w Krynicy-Zdroju. Został odsłonięty 9 września 2005.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy komitet budowy pomnika Nikifora powstał w latach 90. XX wieku pod przewodnictwem prałata Mirona Mychajłyszyna, proboszcza parafii greckokatolickiej w Krynicy. Zamierzano powierzyć realizację lwowskiemu rzeźbiarzowi Serhijowi Oleszko. Z powodu braku środków finansowych nie doszło jednak do realizacji.

Z nową inicjatywą wystąpił opiekun Nikifora – Marian Włosiński w 2004, po premierze filmu „Mój Nikifor” reżyserii Krzysztofa Krauzego. Tym razem realizacja zbiegła się w czasie z 110. rocznicą urodzin Nikifora. Do inicjatywy przyłączyło się Stowarzyszenie Łemków. Władze miejskie poparły inicjatywę i pokryły część kosztów. Czesław Dźwigaj zrzekł się honorarium za projekt i zadeklarował częściowe sfinansowanie jego realizacji.

Autorem zrealizowanego projektu pomnika jest krakowski rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Projekt został wybrany do realizacji przez siedmioosobowe polsko-łemkowskie jury spośród trzech projektów: Czesława Dźwigaja, Serhija Oleszki ze Lwowa i Mychajła Kołodki z Użhorodu. Pomnik według projektu Serhija Oleszki odsłonięto we Lwowie na Placu Muzealnym koło kościoła Dominikanów w 2006.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał 9 września 2005 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, gościa XV Forum Ekonomicznego.

Opis | edytuj kod

Pomnik przedstawia Nikifora siedzącego z pędzlem w dłoni, na murku przy krynickim deptaku, w towarzystwie psa.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Deptak i centrum Krynicy (pol.). krynica.pl. [dostęp 2017-01-14].

Na podstawie artykułu: "Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy