Pomrowik plamisty


Pomrowik plamisty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomrowik plamisty, pomrowik siatkowany[2] (Deroceras reticulatum) – gatunek małego, płucodysznego ślimaka lądowego z rodziny pomrowikowatych (Agriolimacidae).

Spis treści

Opis | edytuj kod

Osobniki tego gatunku osiągają długość ciała do 6 cm, nie mają zewnętrznej muszli. Ciało koloru od żółtawobiałego i szarego do czerwonobrunatnego z ciemniejszymi plamami i pasami. Śluz koloru białego.

Występowanie | edytuj kod

Pomrowik plamisty jest szeroko rozprzestrzeniony w Europie. Został introdukowany w wielu regionach świata. Można go spotkać w lasach, ogrodach, na łąkach i polach. Jego występowanie jest prawie wyłącznie ograniczone do siedlisk, które zostały w pewnym stopniu zakłócone przez człowieka[3].

Tryb życia | edytuj kod

Jest gatunkiem wszystkożernym, również koprofagiem (przez co może przenosić szereg bakterii, wirusów czy pasożytów).

Rozród | edytuj kod

Jest obojnakiem, podczas kopulacji osobniki zwijają się wokół siebie (zapłodnienie krzyżowe). Jaja składa w środowisku wilgotnym, pod kamieniami, deskami lub bezpośrednio w ziemi. Młode wykluwają się po kilku tygodniach, po 3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Deroceras reticulatum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.
  3. H. Reise, J. M. C. Hutchinson. Morphological variation in terrestrial slug Deroceras turcicum (Simroth, 1894), and a northern extension of its range in Central Europe. „Folia Malacologica”. 9, s. 63–71, 2001 (ang.).  (pdf)

Bibliografia | edytuj kod

  • Eisenreich W., Handel A., Zimmer U.: Rozpoznawanie roślin i zwierząt. Praktyczny przewodnik. Warszawa: Elispa Sp. z o.o., 2005, s. 266. ISBN 83-7265-073-X.
Na podstawie artykułu: "Pomrowik plamisty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy