Pontiac Montana


Pontiac Montana w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pontiac Montanasamochód osobowy typu van klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Pontiac w latach 1998 – 2008.

Spis treści

Pierwsza generacja | edytuj kod

Pontiac Montana I - tył

Pontiac Montana I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1998 roku.

W 1998 roku Pontiac podjął decyzję o zmianie nazwy swojego dużego vana, porzucając stosowaną od 1990 roku nazwę Trans Sport. W ten sposób, drugie wcielenie tego modelu produkowane od sierpnia 1996 roku przyjęło nazwę najbogatszej wersji wyposażeniowej, stając się Pontiakiem Montaną pierwszej generacji[1].

Poza zmianą nazwy samochód nie przeszedł większych wizualnych modyfikacji - zachowano wygląd, który charakterystyczne cechy dla Pontiaca wyrażał jedynie potrójnym wlotem w atrapie chłodnicy. Poza tym, Pontiac Montana I był identyczną konstrukcją względem dużych vanów oferowanych przez inne marki koncernu General Motors - włącznie z oferowanym w Europie Oplem Sintrą.

Silnik | edytuj kod

  • V6 3.4l LA1


Druga generacja | edytuj kod

Pontiac Montana SV6 - tył

Pontiac Montana II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2004 roku.

W 2004 roku General Motors zaprezentowało drugą generację vanów wspólnie zaprojektowanych przez konstruktorów wybranych marek podległych wówczas koncernowi. Po likwidacji Oldsmobile i zaprzestaniu importu do Europy pod markami Opel i Vauxhall, bliźniaczymi konstrukcjami drugiej generacji Pontiaka Montana stały się tym razem Buick Terraza, Chevrolet Uplander i Saturn Relay. Nazwę modelu poddano korekcie na Montana SV6[2].

Pod kątem technicznym i wizualnym, drugie wcielenie Montany było jedynie głęboko zmodyfikowanym poprzednikiem. Pomimo innego pasa przedniego i tylnego, a także zupełnie nowego wyglądu kokpitu, zachowano takie same proporcje nadwozia, kształt drzwi i okien. Oferta nadwoziowa ponownie składała się z wersji krótkiej (SWB) i przedłużonej (LWB)[3].

Sprzedaż | edytuj kod

Z powodu niskiej sprzedaży na rynku Stanów Zjednoczonych, które w 2006 roku wyniosły jedynie 13 tysięcy sztuk w skali całego kraju, General Motors podjęło decyzję o wycofaniu Montany SV6 ze sprzedaży na rodzimym rynku. Jednakże, sprzedaż kontynuowano w Kanadzie i Meksyku do września 2008 roku, po czym produkcja samochodu została trwale zakończona bez bezpośredniego następcy[4].

Silniki | edytuj kod

  • V6 3.5l LX9
  • V6 3.9l LZ9
  • V6 3.9l LGD


Przypisy | edytuj kod

  1. Used 1998 Pontiac Trans Sport (ang.). [dostęp 2020-02-25].
  2. Pontiac Montana SV6 Research & Reviews (ang.). [dostęp 2020-02-25].
  3. 2007 Pontiac Montana SV6 3.9 liter from North America (ang.). [dostęp 2020-02-25].
  4. PONTIAC Montana (ang.). [dostęp 2020-02-25].
Na podstawie artykułu: "Pontiac Montana" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy