Popielec (serial telewizyjny)


Popielec (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku, w reżyserii Ryszarda Bera, nakręcony na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem.

Serial zrealizowano głównie we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Włączono także sceny kręcone w miejscowościach: Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary (Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej) oraz Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.

Poprzez losy głównego bohatera Józka Garstki ukazano polską wieś podczas okupacji hitlerowskiej oraz w początkach władzy komunistycznej (1940–1945 i 1956) w sposób odbiegający od dotychczas obowiązującej narracji. Próbując przetrwać trudny czas, zagubieni w nowej rzeczywistości ludzie zachowują się nierzadko w sposób daleki od kultywowanych we wcześniejszej polskiej kinematografii propagandowych stereotypów o wojennym bohaterstwie, poświęceniu i ofierze. W istocie jest to pokoleniowa saga wsi polskiej, charakterem nawiązująca do serialu J. Rybkowskiego Chłopi, ale rozgrywająca się w szczególnie trudnym okresie XX wieku.

Odcinki | edytuj kod

  1. Ucieczka
  2. Półpanek
  3. Dzicyzna
  4. Dymy
  5. Herod
  6. Podmuch
  7. Ślub
  8. Amnestia
  9. Po latach...

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Popielec (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy