Port lotniczy Ateny


Na mapach: 37°56′11″N 23°56′40″E/37,936389 23,944444

Port lotniczy Ateny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 19 sie 2019. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa (ang.: Athens International Airport „Elefthérios Venizélos”, gr.: Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών «Ελευθέριος Βενιζέλος», kod IATA: ATH, kod ICAO: LGAV) – międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od centrum Aten w Spacie. Jest największym portem lotniczym Grecji i głównym węzłem linii lotniczej Olympic Airlines. W 2008 obsłużył 16 466 491 pasażerów, o 0,4% mniej niż w 2007[1].

Spis treści

Informacja ogólne | edytuj kod

Port lotniczy został otwarty w marcu 2001 r. i zastąpił obecnie zamknięty Port lotniczy Ateny-Elliniko. Pierwszym przylotem z nowego lotniska był lot Olympic Airways z Montrealu, a drugim Olympic Aviation z Kythira. Pierwszy odlot wykonał samolot linii KLM do Amsterdamu. Port lotniczy znajduje się pomiędzy miastami Markopoulo, Koropi, Spata i Artemida, około 20 km (12 mil) na wschód od centrum Aten (30 km drogą, ze względu na górzysty teren). Nosi nazwę Elefterios Wenizelos, wybitnego kreteńskiego polityka i premiera Grecji, który w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju lotnictwa w Grecji i Greckich Sił Powietrznych w latach 30. XX wieku.

Obecnie ruch pasażerski obsługują dwa terminale: Terminal Główny i Terminal Satelitarny, połączony przez tunel z głównym terminalem. Posiada dwa pasy startowe o długości około 4 km. Port lotniczy został wybudowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem Grecji w 55%.

Lotnisko ma być rozbudowywane przez następne lata w celu dostosowania do wzrostu transportu lotniczego. Ten proces podzielono na sześć faz. Pierwsza (aktualna) faza, miała na celu uzyskać przepustowość 16 milionów pasażerów rocznie, jednak została uaktualniona do 21 milionów. Szósty etap pozwoli lotnisku uzyskać przepustowość 50 milionów pasażerów rocznie. Obecne drogi startowe są już do tego przystosowane[2].

Port lotniczy został zatwierdzony przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Federalną Administrację Lotniczą[3] do obsługiwana największych na świecie samolotów pasażerskich, Airbus A380.

Terminale | edytuj kod

Główny terminal | edytuj kod

Główny terminal obsługuje wszystkie loty wewnątrz Schengen, jak również kilka lotów spoza strefy Schengen. Wszystkie odprawy biletowo-bagażowe znajdują się w Terminalu Głównym. Ma trzy poziomy, jeden dla przylotów, po jednym dla odlotów oraz strefy restauracji z pokładem obserwacyjnym na wschodni pas startowy.

Terminal Satelitarny | edytuj kod

Terminal Satelitarny obsługuje tylko loty poza strefą Schengen. Jest łatwo dostępny poprzez tunel podziemny z ruchomych chodników. W 2009 r. jego część została zamknięta, a nowe połączenie nadziemne do terminala jest w trakcie budowy z terminem realizacji do końca 2010 roku. Po zakończeniu budowy będzie wykorzystywany do lotów w strefie Schengen[4]. Posiada dwa poziomy, jeden dla przylotów, a drugi dla odlotów.

Linie lotnicze i połączenia | edytuj kod

Pirs A | edytuj kod

Pirs B | edytuj kod

Cargo | edytuj kod

Transport | edytuj kod

Drogi | edytuj kod

Na lotnisko można dojechać płatną autostradą Attiki Odos z centrum i północy Aten, alei Varis-Koropiou w części zachodniej. Aleją Laurio od południa oraz aleją Spata-Loutsa ze Wschodu. Na terenie lotniska dostępne są trzy parkingi. Znajduje się na poziomie przylotów, naprzeciwko terminala lotniska, który oferuje 1357 miejsc parkingowych, w części P1 i P2 na okres do pięciu godzin[6]. Długoterminowy parking znajduje się naprzeciwko głównej drogi dojazdowej do lotniska (Attiki Odos) z 5802 miejscami parkingowymi w P3[7].

Obecnie, wszystkie parkingi są narażone na czynniki atmosferyczne. W 2009 w budowie jest nowy wielokondygnacyjny parking na 3800 mejsc. Otwarcie planowane jest na lato 2011.

Kolej | edytuj kod

Pociąg Proastiakos

Tuż obok lotniska znajduje się stacja kolejowa, na którą można dojść poprzez przejście nadziemne. Stacja obsługiwana jest przez metro (linia 3)[8] i kolej podmiejską Proastiakos. Można stąd dotrzeć między innymi do centrum Aten (stacja Larissis) i portu w Pireusie, jak również do Koryntu[9].

Autobus | edytuj kod

Cztery linie autobusowe (X93, X95, X96, x97) łączą port bezpośrednio z obszarem Aten, dworzec autobusów międzymiastowych (KTEL Kiffisos i dworzec Lionson) i Pireusem[10].

Regionalne połączenia autobusowe oferuje KTEL Express, które łączą lotnisko z Rafina, Markopoulo, Lawrio, Kaliwia Thoriku i Keratea.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://62.103.163.50/UserFiles/File/trafficStatistics/2009/Jan_2009/140926_2008_Passengers_EN_December.pdf
  2. „Positive Thinking” (PDF). Airport World
  3. „Athens International Airport: Diversion airport for A380 flight”
  4. Airport World
  5. a b c UBM (UK) Ltd. 2018, Aegean Airlines S19 service expansions as of 31AUG18, „Routesonline” [dostęp 2018-09-04]  (ang.).
  6. „Short Term Parking (P1 & P2)”
  7. „Long Term Parking (P3)”
  8. „Metro”
  9. „Suburban Rail”
  10. „Bus Services”
Kontrola autorytatywna (międzynarodowy port lotniczy):
Na podstawie artykułu: "Port lotniczy Ateny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy